Kategorie

České kutily nadchl nábytek z palet

Z palet vyrobíte konferenční stolek, lavici, úložnou skříňku, postel, stoly, židle, barový pult, botník, věšák, zahradní posezení, dětský domeček a mnoho dalšího. Nábytek z palet dnes produkují mnohé firmy a na facebooku vznikají komunity se spoustou inspirace. Mají i více než 10 000 členů a není divu – stále totiž platí, že „Co Čech, to kutil“.

Staré palety – praktický materiál

Palety vznikly ve 30. letech 20. století. Tehdy by asi nikoho nenapadlo, že se tato součást přepravního průmyslu jednou stane vyhledávaným materiálem pro výrobu nábytku. Dosud posloužily jednorázově a skončily ve sběrném dvoře, případně jako palivo. Ze současného trendu výroby nábytku a doplňků z palet mají tedy radost i zastánci recyklace. Podchytila ho také odborná stavební periodika, která do svých rubrik zařazují zajímavosti ze světa paletového nábytku i návody na jeho výrobu. Některé společnosti pořádají workshopy, na nichž získávají od zájemců – kutilů cennou zpětnou vazbu. Pro všechny, kteří plánují doma či na chalupě výrobu nábytku z palet, je tu i možnost objednání některých potřeb přes internet, například paletových přířezů a hranolků či spojovacího materiálu.

A co přímo dům z palet?

Fantazie tvořivých lidí je bezbřehá! Světlo světa tak spatřil i dům z palet, jehož pořizovací náklady jsou zhruba 10 000 Kč. V našich podmínkách je to většinou chata nebo zahradní domek, ale z globálního hlediska by mohl poskytnout optimální bydlení až desítkám miliónů lidí v nouzi. Na stavbu domku asi ze 100 recyklovaných palet, které dosud v obrovských objemech končí na skládkách, stačí jen několik lidí, základní nářadí a pár dnů. Před deštěm ho ochrání speciální fólie, ale k trvalejšímu bydlení by vyžadoval ještě izolaci. Prototyp paletového domu byl nedávno představen princi Charlesovi v rámci exhibice udržitelných designů. Originální stavby z palet a přepravních kontejnerů však produkují i známá architektonická studia. Připraveno ve spolupráci s BMKCO, firmou dodávající kvalitní spojovací materiály a kotevní techniku.

ab
ab
ab
ab
ab