Kategorie

Ceny bytů a domů letos vzrostou v průměru o 5 procent

I letos by měly růst ceny nemovitostí určených k bydlení o 5 procent. V tiskové zprávě to uvedla společnost Property Index, která se zabývá vývojem cen na trhu nemovitostí. Od počátku roku 2007 vzrostly ceny rezidenčních nemovitostí průměrně o 2,42 %.
Výraznější růst v posledních měsících je dán rostoucím zájmem o nákup nemovitostí na hypotéky, jejichž objem není doposud ovlivněn rostoucími sazbami hypotéčních úvěrů.

Ceny rostou třetí rok stejným tempem

V posledních dvou letech rostly ceny zhruba pětiprocentním tempem a tento trend je letos zachován. Roky 2003 a 2004 byly poznamenány ochlazením v důsledku silné aktivity na realitním trhu v předešlých letech (viz nárůst v roce 2002 ve výši 14,18%) díky očekávanému vstupu do Evropské unie.
Tempo růst cen bytů a domů dle P-INDEXu
Rok 2002 2003 2004 2005 2006 květen 2007
Růst cen v % 14,18 0,69  -0,39 5,33 4,98 2,42

Proč rostou ceny bytů?

„Protože lidé mají peníze. Růst objemu peněz v české ekonomice se promítá například do růstu cen bytů, kde se začíná hovořit o bublině,“ odpovídá ekonom a partner firmy Property Index Pavel Kohout. „Spojené státy, podobně jako eurozóna i Česká republika procházejí růstovou fází hospodářského cyklu, nezaměstnanost je na mnohaletých minimech. Bankéři mají proto strach spíše z přehřátí trhu, než z recese. Centrální banky proto projevují obavy z inflačních tlaků. Proto rostou sazby i výnosy dluhopisů, proto se zdražují hypotéky a proto patrně budou zanedlouho růst i yieldy komerčních nemovitostí.“ pokračuje Pavel Kohout. Důsledkem jsou zdražující se finanční zdroje, klesající zisky bank, zisky českých penzijních fondů blízko nuly. Hypotéční sazby pochopitelně rostou přesně ze stejných důvodů. Zdroj: iHNed.cz
ab
ab
ab
ab
ab