Kategorie

Centrální vysavač usnadní úklid

Vysávání prachu je již od počátku minulého století záležitostí domácích přístrojů – vysavačů. Od těchto dob se však poněkud změnil pohled na tyto přístroje, máme nyní zcela nové možnosti.
Jen málo hospodyněk se s nadšením pouští do úklidu bytu s rozměrným, nepraktickým a neúměrně hlučným vysavačem za zády. Abychom si tuto nepříjemnou součást domácích prací odbyli s co možná nejmenší námahou, přispěchali výrobci s novinkou – řešením pro mnoho domácností může být systém centrálního vysávání.

S centrálním vysavačem získáme čistší prostředí, což určitě ocení naše děti

Jaký je princip centrálního vysávání?

Centrální vysavače pracují na jednoduchém systému. Vysávání se na první pohled podobá tomu klasickému. Hlavní výhoda ovšem spočívá v tom, že při centrálním vysávání je hlavní součást vysavače umístěna mimo obývací části domu nebo bytu – vy tedy pracujete jen s vysávací hadicí, která je zapojena do hadicového vstupu, z něhož jsou nečistoty vedeny skrytým potrubním systémem do agregátu. Vysáváme tak s minimální hlučností, účinně a přitom lehce.

Princip centrálního vysávání – základní agregát je mimo dům a v místnostech jsou hadicové vstupy

Umístění jednotlivých částí vysavače

Rozhodneme-li se centrální vysavač pořídit do domu či bytu, který je ještě rozestavěný, jde vše bez problémů. Ovšem ani v již obývaném bytě není instalace centrálního vysavače neuskutečnitelná – počítat sice musíme s určitými stavebními zásahy, ty nám však bohatě vynahradí pozdější pohodlí při využívání vysavače. Před samotnou instalací centrálního vysavače bychom měli důkladně zvážit, kam umístíme jeho agregát – tedy hnací jednotku, která současně shromažďuje nečistoty. Výrobci doporučují jako nejvhodnější lokaci garáž nebo jinou místnost v přízemí domu. Propočítat musíme také, kolik hadicových vstupů v domě budeme v závislosti na velikosti obývací plochy potřebovat. Zde je důležité vědět, že za standardní se považuje devítimetrová až dvanáctimetrová sací hadice. Ve středně velkém domě nebo bytě nám tak postačí tři až pět hadicových vstupů.

Jaký agregát si můžeme dopřát?

Nyní tedy zbývá vybrat „srdce“ vysavače – již zmíněný agregát. Rozlišujeme je podle výkonu, který je odvislý od vzdálenosti hadicového vstupu, který je od agregátu umístěn nejdále. Máme-li tedy velký dům, budeme logicky potřebovat výkonnější agregát, než který bychom využili v malém bytě. Samozřejmě, čím vyšší výkon, tím vyšší cena. Ta u středně výkonných agregátů začíná zpravidla na deseti tisících korun, za výkonnější přístroje můžeme zaplatit i třicet tisíc korun.

Firma Newag nabízí možnosti výběru agregátů značky Husky od nejmenších po nejvýkonnější typy

Na co nesmíme zapomenout

Při kalkulaci výdajů musíme počítat i s příslušenstvím vysavače, mezi něž patří vedle sací hadice například kartáč na prach, hubice na čalounění nebo sáčky na nečistoty, připlatit si ale můžeme i za tlumič hluku nebo noční světlo vysavače. Samotnou instalaci agregátu, hadicových vstupů a potrubního systému je lepší svěřit odborníkům. S nimi se také poradíme o nejvhodnějším typu agregátu a optimálním počtu hadicových vstupů pro naše podmínky – to nám při dalším provozu vysavače může ušetřit nemalé finanční prostředky. A perlička na závěr – kromě již zmíněných výhod přidáme další. Centrální vysávání je také zdravé. Veškerý prach, špína a alergeny jsou totiž pohlceny do sběrné nádoby agregátu a zbytkové mikročástice následně vyfukovány ven mimo dům, čímž je zaručena stoprocentní účinnost vašeho snažení udělat dům nejen čistý, ale především zdravý k dýchání. Ještě váháte? S centrálním vysavačem se zkrátka váš úklid stane hrou.
ab
ab
ab
ab
ab