Kategorie

Centrální vysavač – pomocník k nezaplacení

Pořízením centrálního vysavače si nejenom usnadníme práci a zpříjemníme luxování, ale především uděláme něco pro naše zdraví.

Schéma centrálního vysavače v rodinném domě
Centrální vysávací systémy nevíří prach. Nevracejí zpět do bytu to, co vyluxují. Přefiltrovaný vzduch je vyváděn mimo objekt. Všechno, včetně nejmenších částic – alergenů, které způsobují většinu zdravotních problémů, odvádějí potrubím pryč. Hygiena je jejich hlavní předností.

Snadná manipulace

S centrálními vysávacími systémy se odstraňuje prach a nečistota komfortně a přitom účinně i z nedostupných míst, vysajeme s nimi schody, vysoký nábytek, nebo jiná, s přenosným vysavačem jen těžko přístupná místo. Bez námahy, bez rizika poškrábání podlahy či poškození nábytku. Vysávání tak s lehkým srdcem můžeme svěřit i dětem. Ani se nemusíme bát, co jejich „něžná péče“ se strojem provede. Centrální vysavače jsou velmi odolné, již proto, že samotný agregát není nikde v dosahu obsluhy.

Klid

Žádné přenášení stroje z místa na místo, žádný rámus, ten je slyšet jenom ve „strojovně“. Nyní můžeme luxovat a přitom sledovat televizi či telefonovat. Nerušíme hlučným vysávání ostatní osoby v místnosti, neprobudíme dítě v postýlce. To jsou maličkosti, na které si velmi rychle zvykáme a stávají se pro nás samozřejmostí. Po čase užívání centrálních vysavačů si už ani nevzpomeneme na to, jak jsme se dříve tahali s přenosným vysavačem nebo překřikovali vysavač.

Péče o centrální vysavač

Je velmi jednoduchá. Aby se neoslaboval, je dobré občas vyklepat filtr – pokud není samočisticí. Jinak stačí snímatelný zásobník na agregátu vysavače jednou za čtvrt roku vyprázdnit. Žádnou další speciální údržbu systém nevyžaduje. Můžeme se spolehnout, že vydrží dlouhá léta.

Využití

Centrální vysavače jsou ve světě běžné již déle než čtvrtstoletí a nyní se konečně začínají objevovat i u nás. Zatím převažuje využití v rodinných domech, ale je možné nainstalovat je i do bytů. Již se v prodeji objevily i malé agregáty, které se vejdou do skříňky kuchyňské linky. Vydatným pomocníkem jsou také v komerčních objektech, jako jsou pensiony, restaurace, sportovní centra, kanceláře nebo herny. Výkon centrálního vysavače je přitom až o 40 % vyšší při stejném příkonu, jaký má přenosný vysavač. Centrální vysavače lze zabudovat do všech známých stavebních konstrukcí a materiálů, např. všechny typy zdiva: cihly Porotherm, Hebel, Velox, Durisol, Ytong, dřevostavby, stavebnicové domy, sádrokartónové konstrukce atd. Vysavačové zásuvky lze umístit do obvodových stěn, příček, kuchyňských linek, garáží.

Jak centrální vysavače fungují

Hlavní část centrálního vysávacího systému – sací jednotka s odlučovačem prachu – je zpravidla schovaná v suterénu, garáži, ve skladu nebo jiné technické místnosti. Na ni je připojena síť potrubí pro jednotlivé místnosti, jímž se všechny nečistoty odvádějí mimo veškerý obytný prostor. I na velké vzdálenosti, protože potrubí i spojovací díly jsou ideálně hladké a antistatické. V kontejneru vysavače se usazují hrubší částice a ty jemné, včetně alergenů, systém vyfukuje spolu s nasátým vzduchem úplně mimo dům.

Do zásuvky, která je v každé místnosti, napojíte hadici a můžete vysávat
V místnostech jsou kousek nad podlahou nainstalovány pouze výstupy – zásuvky, na něž se připojuje samotná dlouhá, lehká a pružná hadice ukončená teleskopickou tyčí s hubicí, kartáčem nebo jiným nástavcem z příslušenství. S ní se manipuluje už bez námahy. Sací jednotka se spíná automaticky, protože v zásuvkách jsou nízkonapěťové kontakty reagující na připojení vysávací hadice. Ta může být kromě toho vybavena otočnou rukojetí s vypínačem, který umožňuje z kteréhokoliv místa sací jednotku vypnout. Většinou jsou centrální vysávací systémy také ještě doplněny štěrbinovou zásuvkou. Ukrývá se v soklu kuchyňské linky, nebo do vestavěné skříně v předsíni a slouží k rychlému odstraňování smetených drobků při vaření a nečistot z frekventovaných míst. I tato štěrbina je na centrální systém odvádění nečistot napojena.

Instalace

Nutně si nyní klademe otázku: Lze instalovat tuto vymoženost do staršího domu, nebo se s ní mělo počítat před omítkami, resp. před instalací podlah, kudy potrubí vysávacího systému vede nejčastěji? Druhá verze je samozřejmě lepší a asi i levnější, ale kdo mohl počítat s centrálním vysavačem před lety? Nebojte, žádný velký zásah do pohodlí, ani do peněženky to není. Montáž trvá jeden, dva dny a je možné ji zvládnout například zároveň s malováním.
Štěrbinová zásuvka slouží k rychlému uklizení zametených drobků
ab
ab
ab
ab
ab