Kategorie

Centrální vysavač je tichý a nepřekáží

Centrální vysavače jsou tiché a dokážou odklidit většinu nečistot. Hodí se především do rodinných domů nebo komerčních budov, vzdát se jich ale nemusíte ani v panelovém bytě.
Obejít se v dnešní době bez vysavače je prakticky nemožné. Stovky modelů, které trh nabízí, se předhánějí svou účinností, výkonem, technologií a také designem. Ten ovšem není pokaždé nejdůležitější, jak se například můžeme přesvědčit v případě centrálního vysavače. Sací jednotka není při úklidu vidět ani slyšet (je opatřena tlumičem) a přitom se postará o každé smítko nebo částečku prachu na podlaze. U centrálního vysavače nemusíte vláčet po místnosti celý přístroj.

Centrální vysavač odvádí vzduch mimo dům

Sací jednotka centrálního vysavače je umístěna v provozní části domu/bytu, kde nepřekáží (garáž, sklep a v bytě například kuchyňská linka, komora nebo také balkon). Od ní vedou dva hlavní vývody. Jeden do rozvodů uvnitř domu a druhý směrem ven. Centrální vysavač se spíná zapojením hadice. Rozvody plastových trubek uvnitř domu jsou zabudovány do zdi a jsou zakončeny zásuvkou. Vývod mimo obytné prostory odvádí přefiltrovaný vzduch, podobně jako je tomu u běžných podlahových vysavačů. Ty ale na rozdíl od centrálních vysavačů, odvádějí vzduch zpět do místnosti.

Z jedné zásuvky do všech pokojů v podlaží

Než se pustíte do montáže centrálního vysavače, rozmyslete si, ve kterých místnostech budete chtít zásuvky. Sací hadice je dlouhá v průměru 9m (a lze ji ještě o pár metrů prodloužit), není proto nutné instalovat rozvody se zásuvkami v každém pokoji. Na jedno podlaží se zpravidla počítá s jednou nebo maximálně se dvěma zásuvkami, záleží ale na jeho skutečné rozloze. Systém centrálního vysávání Výkon sací jednotky při práci závisí na počtu zásuvek v domě a také na délce sací hadice. Čím je hadice delší, tím je výkon nižší a také se s ní hůř manipuluje. Větší počet zásuvek a rozvodů v domě má rovněž vliv na výkon vysavače. Instalujte sací trubky se zásuvkami pouze tam, kde je to nezbytně nutné. Trasa trubek by měla být co nejkratší a nejjednodušší bez zbytečných záhybů.

Vysavač spíná automaticky

Příslušenství centrálního vysavače je v podstatě stejné, jako příslušenství běžných podlahových vysavačů. Nádoba na nečistoty jednotky v provozní části má ale mnohem větší objem, stačí ji proto vysypávat jen dvakrát až třikrát ročně. Jednou za rok je třeba překontrolovat filtr a další části sací jednotky. Zásuvky jsou bezpečné, sací jednotku zapnou až ve chvíli, kdy se do nich zasunou sací hadice. Samotné otevření zásuvky tedy nezpůsobí žádnou aktivitu. Někteří výrobci ovládání vysavače instalují také na hadice. Tímto způsobem lze vysavač kdykoli vypnout, aniž byste museli dojít až k zásuvce a hadici z ní vysunout.
ab
ab
ab
ab
ab