Kategorie

Čemu se u domů po vzhledové stránce vyhnout?

Čemu se u domů po vzhledové stránce vyhnout?
I když se to nemusí na první pohled úplně zdát, dům má svoji duši a osobnost, ale především pak potenciál. Tento potenciál však zůstává velice často, bohužel, nevyužit. A to nejen kvůli například nedostatečným finančním zdrojům, ale i kvůli jejich dostatku, a naopak absenci jakékoliv citu a odborného faktoru.

Samozřejmě, že nelze starý dům obdivovat jen pro jeho skrytý potenciál, a proto přehlížet jeho faktický stav. Je ale vždy nutno myslet na případná úskalí, která přicházejí s možnou rekonstrukcí, která vezme stavbě veškerou její osobnost.

Co na takový architektonický počin říkáte? V mých očích je to hrůza křičící o pomoc. Důvodů je hned několik. Vesele zateplený domeček esteticky sladěný brčálovou barvou s nízkým romantickým plůtkem, zpoza kterého vykukují plastová okénka netoliko ladící s původní střechou.

Stejně tak, prosím, nedělejte ze svých domů omalovánky. Ráda bych použila i příklad jedné nejmenované školy, jejíž fotografie za poslední měsíc poměrně intenzivně zabouřily internetem a která je relativně dobrým příkladem všech doposud zmíněných bodů. Jistě, jedná se i o předmět osobního vkusu, ale i vší infantilní osobitostí ošklivou stavbu nezachráníte.

Aby se nemluvilo jen o rodinných domech, je nutno zmínit i příklad z řad těch činžovních. Poměrně klasickým způsobem, jak obyčejně krásné domy tohoto typu pozbývají na kráse, je naprostá absence jejich průběžné údržby, což má za výsledek, že domy (alespoň v Praze) jsou povětšinou ve dvou jediných stavech: jako nové a rozpadající se.

ab
ab
ab
ab
ab