Kategorie

Časté chyby v pokoji školáka: rozmístění nábytku, málo úložného prostoru

Časté chyby v pokoji školáka: rozmístění nábytku, málo úložného prostoru
V dětském pokoji se s příchodem školních let mění požadavky na jeho vybavení. Rodiče by tak měli v první řadě vyvážit prostor pro učení i odpočinek.
Mnozí se však dopouštějí chyb, které se mohou projevit na zdraví dítěte i na jeho schopnosti učit se. Jaké chyby jsou ty nejčastější?

Chyba č. 1: Neodlišení studijní zóny

Přípravu do školy dětem usnadníte vytvořením studijní zóny, kterou oddělíte od prostoru pro zábavu. Vaše děti se tak budou moci koncentrovat na školní aktivity a nebudou se připravovat vedle hraček či rozestavěné stavebnice. Předměty nesouvisející se školou tak přesuňte do jiné než studijní části pokoje, aby nerozptylovaly pozornost. Nábytek rozmístěte tak, aby garantoval efektivní studijní proces. „U psacího stolu by nemělo chybět okno jako přírodní zdroj světla. Pokud není k dispozici, nahraďte jej lampičkou, která poskytne dostatek osvětlení. To by mělo v případě praváků dopadat z přední či levé strany, u leváků naopak, a to pod úhlem 60 až 70 stupňů,“ radí Petra Triščíková z největšího tuzemského e-shopu s nábytkem MT nábytek. Zároveň by měl mít prvňáček po ruce dostatek úložného prostoru, kam schová školní pomůcky.

Chyba č. 2: Nedostatek prostoru k odpočinku a hraní

Na zábavu řada rodičů s přibývajícím věkem dětí zapomíná nebo mu nevěnuje takovou pozornost. Hraní si v dětském věku však zastává důležitou roli. Americký výzkum Creativity Institute, ukázal, že hračky posilují sebevědomí dětí, zvyšují motivaci k dokončování činností a jsou základem tvoření pozitivních sociálních vztahů. Hrací zóna nemusí znamenat nepořádek, pomocníkem mohou být například praktické úložné boxy na hračky.

Chyba č. 3: Pokoj nabízí málo úložného prostoru

S příchodem školních povinností zvyšuje počet učebnic, sešitů a školních pomůcek a shromažďování předmětů na psacím stole omezuje prostor pro učení. Rostou tak nároky na velikost úložného prostoru. V pokoji školáka by proto neměly chybět poličky na učebnice, regály i skříňky se zásuvkami na sešity a další úložné prostory pro školní potřeby. Variantou je i multifunkční nábytek. „Pokud nechcete pořizovat celé nové vybavení, řešením mohou být pojízdné přídavné kontejnery k dětskému psacímu stolu. Jejich součástí je množství praktických zásuvek. Plastová kolečka kontejneru umožňují snazší manipulaci a jednoduše jej přemístíte dle potřeby,“ doporučuje Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek.

Chyba č. 4: Špatná ergonomie

Rodiče obvykle chybují v tom, že školákům v pokoji ponechají původní stůl určený pro děti nižšího věku anebo stůl vyřazený například z jídelny. Dítě však bude u stolu trávit mnoho času, tomu byste měli přizpůsobit jeho charakter. Výška stolu by se měla pohybovat v závislosti na výšce školáka, ideálně mezi 70 a 75 cm. Dispozicím stolu přizpůsobte i výšku židle. Ideálně by měla být nastavitelná a podporovat polohu nakloněnou dopředu, vzpřímenou i uvolněnou.

Chyba č. 5: Chybí kvalitní postel s matrací

Prospěch dítěte ve škole a jeho schopnost učit se ovlivňuje řada faktorů. Jedním z nich je i kvalita spánku. Spánek posiluje schopnost koncentrovat se, přijímat informace a řešit problémy, kontroluje emoce i jednání. Studie americké organizace National Sleep Foundation odhalila, že děti, které jsou v průběhu dne ospalé, vykazují ve škole větší problémy s učením, pozorností i chováním a dosahují podprůměrných výsledků. Doporučená délka spánku školáků je proto 9 až 11 hodin denně. Základem vydatného spánku je i správně zvolená postel s matrací. „Matrace by měla odpovídat tělesným dispozicím dítěte. Pro mladší děti je zdravější tvrdší a tužší matrace, která slouží jako pevná opora páteře. Pro starší školáky je vhodné zónové řešení, což znamená, že v oblasti ramen a pánve může matrace poskytovat měkčí oporu, v oblasti beder by ale měla být pevnější,“ vysvětluje Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek.
ab
ab
ab
ab
ab