Kategorie

Čas výhodných půjček končí

Česká národní banka zřejmě brzy zvýší úrokové sazby. Zvýší se tak úroky z peněz, které půjčuje komerčním bankám a spořitelnám. Důvodem je snaha zabránit růstu inflace. K posílení inflačních tlaků přispívá například pokles nezaměstnanosti, růst mezd a konjunktura v průmyslu.
Zasedání, na němž budou centrální bankéři rozhodovat o výši úroků, se uskuteční 26. července.

Úroky asi porostou

Hlavní sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je v současnosti dvě procenta. Centrální banka naposledy změnila úrokové sazby na říjnovém zasedání, kdy je zvýšila o čtvrt procentního bodu a zdražila tak úvěry. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma po poslední měnovém zasedání minulý čtvrtek uvedl, že úrokové sazby porostou s největší pravděpodobností vzhůru.

Důvod: Inflace

O zvýšení základní úrokové sazby nepochybuje ani analytik ČSOB Petr Dufek. Podle něj je také příčinou hrozba inflace. „Ta byla v červnu 2,5 procenta, ale už na podzim by se měla vyšplhat až na tři či dokonce 3,5 procenta." ČNB přitom původně letos předpokládala inflaci ve výši maximálně tří procent.

Nízké sazby vyhovují dlužníkům

Sazby ČNB toho hodně ovlivňují. Zejména se od nich odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Nízké úrokové sazby tedy nahrávají těm, kteří si půjčují, například podnikům, které si pořizují úvěry na investice a provoz. Výhodné jsou i pro domácnosti a jejich půjčky na bydlení. Nízké úroky vyhovují i státu, který je velkým dlužníkem. Nevýhodné jsou pak pro ty, kteří mají své prostředky uloženy na účtech u bank, neboť při úroku, který je nižší než inflace, reálně prodělávají.
ab
ab
ab
ab
ab