Kategorie

Byty v panelových domech jsou znovu v kurzu

V Česku v poslední době vzrostl zájem o starší byty v panelových domech a podle expertů se poptávka po tomto typu bydlení bude ještě dále zvyšovat.
Trend rostoucího zájmu o starší byty v panelových domech potvrzují také ceny. Po mnoha letech se opět zvedají. "Za poslední rok zdražily třípokojové byty ve starších panelových sídlištích v Praze přibližně o deset procent. Nyní se tak nejčastěji prodávají za dva milióny korun," řekl Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří ČR. V posledních pěti letech přitom ceny stagnovaly, nebo dokonce klesaly.

Ceny bytů v panelácích šplhají opět vzhůru. Foto: www.eltodo.cz

Bydlení ohlodané zubem času

Panelové domy jsou často ve špatném stavu. Ministerstvo pro místní rozvoj odhaduje jejich zanedbanost na 480 miliard korun. To je podle mluvčí ministerstva Radky Burketové v přepočtu na jeden byt přibližně 400 tisíc korun," uvádí Radka Burketová. Zájem lidí o byty v panelových domech je podle realitních makléřů větší než na začátku devadesátých let. "Ještě před deseti lety totiž mezi nimi panovalo přesvědčení, že ze sídlišť vzniknou různá getha. Dnes se již takové změny neobávají," říká Zdeněk Sikora z realitní společnosti Reallo.

O byty ve starších panelových domech se zajímají zejména mladé rodiny

Řešení pro mladé

Ve starších panelových domech se nejčastěji stavěly třípokojové byty o rozloze 68 m2. V novějších byla výměra okolo 80 m2. "Lidé ve věku kolem třiceti let zakládají rodiny, a proto jim již nestačí jen garsoniéry. Na druhou stranu často nemají tolik peněz, aby si mohli dovolit tří- a více pokojové byty v novostavbách. Panelová sídliště jsou proto pro ně dobrou variantou," uvádí Zdeněk Sikora. Nyní žijí v Česku v panelových domech asi tři milióny lidí. Trvale obydlených bytů na panelových sídlištích je kolem dvou miliónů.

S paneláky se počítá

I když se rekonstrukce panelových domů nerozběhly tak jako v zahraničí, snaha o vylepšení je už patrná i u nás. Stejně jako v zahraničí jsou takové projekty financovány nejen ze státní pokladny, ale i z peněz firem a různých nadací. Stále více peněz do lepšího bydlení na sídlištích jde od samotných obyvatel. Lidé si na to půjčují především u stavebních spořitelen. Ty v uplynulém roce poskytly téměř 160 tisíc úvěrů ze stavebního spoření a překlenovacích úvěrů v celkovém objemu více než 43 miliard korun. Drtivá část z těchto úvěrů byla podle odhadů použita právě na údržbu a rekonstrukci bytů. Rekonstrukcím bytů v panelových domech, ale také komplexním rekonstrukcím panelových domů věnuje zvýšenou pozornost také Raiffeisen stavební spořitelna. Zdroj: www.iHNed.cz
ab
ab
ab
ab
ab