Kategorie

Bytové textílie jako dekoratér našich domácností

Bytový textil plní jednu z nejdůležitějších úloh v celkovém vybavení domácnosti. Jen těžko si lze představit jakýkoliv interiér, kterému by chyběly textilní doplňky.
Ty jsou totiž tím pravým podtrhnutím vybraného stylu, dotvářejí vzhled a samozřejmě zútulňují. K těmto všem praktickým vlastnostem dnes přiřadíme ještě jednu – textil je jeden z mála prostředků, pomocí kterých můžeme jakýkoliv prostor jednoduše, rychle a levně změnit. A to mnohdy i o 180 stupňů.

Bytové textílie mají významný podíl na vyznění celého interiéru

Pět stylů pro život

Pokud chcete radikálně měnit styl svého bydlení, je dobré se zařadit k určitému stylu. Odborníci rozdělili používané textilie do pěti linií, které umožňují zákazníkům lepší orientaci. Patří k nim tzv. Nová jemnost, Nový romantismus, Luxus, Purismus a Nový folklór. Jak již samotné názvy napovídají, moderní textilie z velké části vycházejí z dříve používaných stylů.

Nová jemnost

Nová jemnost představuje návrat k naturálním materiálům. Symbolizuje ji především lehkost, jemnost a přirozenost. Hovoříme tak o bavlně a lnu, které jsou k dostání jak v kombinaci hrubších, tak i lehkých průsvitných materiálů. Novou jemnost je pak nejvíce vidět na záclonách, ubrusech a v poslední době i na ložním prádle. Tmavé odstíny u nové jemnosti určitě nehledejte. Barvy jsou stupňovány od velmi bledých odstínů, přes modrou, až k béžové a krémově zelené. Co se týče vzorů, nová jemnost propaguje hlavně jednolité použití. Pokud nalezneme nějaké vzorování, snaží se zachovávat barvy ve stejném odstínu.

Nová jemnost odkazuje na krásu přírody

Nový romantismus

Dalším stylem je nový romantismus, který se vyznačuje svým návratem k dřívějším technikám ručních prací. Nemusíte být zrovna velkým romantikem a přesto se vám tento styl zalíbí. Pro svou nostalgickou náladu, efekty obnošenosti, krajky a výšivky je v současné době často vyhledáván. Nový romantismus najdeme ve všech možných barvách a provedeních. Hodí se zkrátka, když chcete své obydlí ozvláštnit přítomností starého ducha.

Interiér jako ze staré pohlednice je zařízen ve stylu tzv. Nového romantismu

Nový luxus

Nový luxus s sebou přináší luxusní vlastnosti. Je to především stálost – ať už materiálu nebo barev. Najdeme zde hlavně hedvábí, kašmír, kožešiny a vlnu, které patří k těm luxusnějším na trhu. Pokud si představujete všudypřítomné textilie a množství barev a vzorů, dávno tomu tak není. Převažují teplé barvy – barvy koření, bambusu, tmavě rudá a růžová. Ze vzorů jsou odborníky doporučovány hlavně motivy květů a listů.

Kvalitní materiály s výbornými vlastnostmi jsou základem interéru zařízeného ve stylu zvaném Nový luxus

Purismus

Opakem nového luxusu je purismus, který ale rozhodně neznamená chudobu. Purismus charakterizují racionalita, střídmost a vysoká elegance, které se snoubí se s zřetelnými tvary a liniemi. U tohoto stylu nehledejme žádné typické materiály, nejčastěji se totiž využívají speciální high-tech textilie v lesklé a matné kombinaci. Výjimkou nejsou ani pogumované nepromokavé materiály a kovové nitě. V barvách dominují kovové odstíny – od modré po lila, společně s bílou, symbolizující eleganci a čistotu.

Nový folklór

Ačkoliv se to zdá podivné, poslední styl – nový folklór, není pestrobarevný ani veselý, jak by se dalo odhadnout podle názvu. Nový folklór se snaží o střídmost – ubrat barev, vzorování a dravosti. Propaguje hlavně jemné květinové vzory a proužkování.

 

Barevné ladění bytového textilu bychom neměli ponechat náhodě

Barva a vzory

Barvám se v dnešní době nekladou prakticky žádné meze. Důležitá je snad jen správní volba dekoru. Než se rozhodnete „říznout“ do vzhledu vašeho bydlení, je dobré si nejprve uvědomit, po čem vlastně toužíte a čeho byste touto změnou chtěli dosáhnout. Zdali chcete zachovat styl původní, který by bylo dobré jen lehce oživit, nebo budete modernizovat. Jestliže chcete být in, rozhodně neopomíjejte dekory šedesátých let, které jsou v kurzu nejen co se týče módy, ale právě i textilií. Jak na to? Klasickou kombinací je černá a bílá, která se znovu vrací a dokazuje tak již po několikáté, že nestárne. Obě tyto barvy se dají výborně kombinovat s dalšími výraznými odstíny červené, zelené, modré či žluté. Ovšem pozor- rychle se omrzí. Každý odstín dokáže silně změnit vzhled místnosti a současně ovlivnit naši náladu. Při výběru té správné barvy textilií se řiďte hlavně dosavadním stylem, počtem oken (záleží na odrazu světla a poloze pokoje, například orientace na jih umožňuje použít i studenější odstíny) a samozřejmě také vašim cítěním.

Kvalitu bytového textilu nejlépe prověří čas

Kvalita nade vše

Nejkvalitnější látky znamenají vysokou trvanlivost a stálost barev, což je přesně to, co většina z nás ocení. Při nákupech je proto třeba brát v úvahu daný materiál. Přestože se kvalita výrobku promítne do ceny, časem tuto investici oceníme. Nezapomínejte se zeptat na možnost údržby textilií. Nejlépe uděláte, když pořídíte látky, které lze prát doma v pračce a dovedete je také později snadno vyžehlit. Pokud dopředu tušíte, že látky budou silně zatěžovány, existují dnes již na trhu takové, které jsou povrchově chráněny.
Rady na závěr • Nezapomínejte sladit bytové textilie s doplňky. Stejný odstín svíček, dekoračních kamínků nebo rámů na obrazy dokáží velké věci • Velké vzory na závěsech použijte pouze tehdy, máte-li velká okna. Na malých oknech působí velké vzory příliš křečovitě a opticky zmenšují prostor • Stejně se chovají i vodorovné pruhy • Pokud toužíte pro štíhlém okně, které bude sahat do výšin, použijte vertikální pruhy • Chcete-li okno zvětšit, je nejvhodnější závěs jednobarevný
ab
ab
ab
ab
ab