Kategorie

Byt k zimnímu spánku

Zazimovat byt znamená připravit se na změněné světelné a klimatické podmínky. Nerovnováha v poměru dne k noci ve prospěch tmy v nás může způsobit rozlady až deprese. Právě v tomto období cítíme nadvládu přírody nad sebou mnohem silněji, než v klimaticky příznivějších ročních obdobích.
Na druhou stranu ale nemusíme myslet hned na nejhorší, neboť se můžeme připravit na jiné, zimní radosti.

Světelná režie

S postupující tmou bychom se měli dovybavit nejlepší ochranou proti ní – světlem. Chtělo by to porozhlédnout se po bytě a každý temný kout vysmejčit novou stojací lampou, přikoupit nové a silnější žárovky, prostě zkusit novou světelnou režii. Právě podzimní a zimní večery nás mohou donutit zamyslet se nad tím, jestli nenatahujeme svůj zrak na skřipec tím, že šetříme na světle. Už ze zdravotního hlediska je taková úspora jen zdánlivě ekologickým opatřením, neboť dostatek umělého světla šetří námahu vydanou na zbytečnou akomodaci našich čoček na tmu. Navíc světlo přece jen ubere na síle našim podzimním a zimním chandrám.

Světelná a tepelná pohoda

Zazimovat tedy neznamená zavřít za sebou dveře rozrážené zimničnými vichry. Znamená to spíš vytvořit si doma patřičnou světelnou a tepelnou pohodu. Radost bude o to větší, čím vydatnější budeme mít doma světlo a teplo. Nemáme-li dosud vyladěnou topnou soustavu, je třeba tak učinit svépomocí nebo se svěřit topenářům. Plánovat výměnu oken na listopad by jistě bylo pošetilé, určitě se ale vyplatí zkontrolovat jakékoli cesty vedoucí k úniku tepla do okolního, až do začátku příštího jara jistě silně podchlazeného vnějšího prostředí.

Krusta zimy

Neméně se vyplatí zajistit opravu či pořízení nového zimního náčiní, aby nás sníh neodřízl od okolního světa. Škrabky, lopaty, rýžová košťata a další instrumenty musí být plně funkční, aby nás zima ve svých nejsilnějších momentech nesrazila na kolena. Vedle sněhu je však třeba se připravit i na zledovatělé srážky, na led, jehož krusta sice patří k atributům zimy, ale k lidské chůzi či k přejezdu vozidel není právě nejideálnějším terénem. A tak bychom měli brát uložení našeho bytu k zimnímu spánku také jako radost a starost o to, abychom se uměli vypořádat se vším, co zima přináší.
ab
ab
ab
ab
ab