Kategorie

Bylinky v zahradě jsou krásné i užitečné

Bylinkový záhon na zahradě ocení každý, kdo rád vaří z čerstvého. Nic přece nechutná tak jako čerstvě natrhaná bazalka, pažitka nebo oregano.
Pěstování je většinou nenáročné; většině bylinek stačí trochu zeminy a slunce. Hnojit nemusíme. Naší jedinou starostí bude občasná zálivka a sklizeň.

Většině bylinek postačí k růstu trocha zeminy a slunce

Bylinkářství na čtyřech metrech

Udělejte si bylinkovou zahrádku podle našeho návrhu. Pro uvedené bylinky stačí vyhradit potřebnou plochu (asi 2 x 2 metry) a můžeme začít. Začneme hrnkovými rostlinami. Vhodná je máta peprná protože její plazivé oddenky by brzy utlačovaly sousední bylinky. Mátě stačí polostín. Na slunce vysadíme vavřín jako solitéru a protože je nejvyšší rostlinou, umístíme ho tak, aby nepřekážel. Jeho okolí doplníme rozmarýnem a šalvějí. Obě bylinky mají stejné nároky na pěstování. Na slunci se daří i bazalce, typické citrónovou vůní.

V bylinkové zahrádce by neměla chybět bazalka pravá

Místo i pro trvalky

Další oddíl bylinkové zahrádky vyhradíme trvalkám. Růžově kvetoucí dobromysl obecná je oblíbeným kořením italské, francouzské, ale i české kuchyně. Sušší stanoviště jí prospívá zrovna tak jako routě vonné. Nízkým keříkem tymiánu můžeme oddělit užitkovou část bylinkové zahrádky od okrasné, kterou barevně doladíme žlutě kvetoucími kosatci a modrou verbenou. Obrubu záhonu osázíme voňavou mateřídouškou.

Pažitka, petržel a kopr- to je základ

V bylinkové zahrádce nesmí chybět tradiční pažitka, kadeřavá petrželka a kopr. Těm se bude dařit v polostínu a vlhčí půdě. Pro anýzovou chuť i vůni vysejeme nenáročný kerblík setý. Jednoletá léčivka měsíček lékařský pomůže svými oranžovými sluníčky květů oživit jinak fádní „zelený“ záhon. Trochu stranou dáme jednu rostlinu libečku a komu nevoní její vůně, může vyzkoušet yzop lékařský. Drobné modročervené kvítky lákají včely  a aromatická nať se užívá jako léčivka i koření do polévek, salátů nebo k masu.
ab
ab
ab
ab
ab