Kategorie

Bylinky a balkonové květiny? Jednoznačně pro každého!

Bylinky a balkonové květiny? Jednoznačně pro každého!

Pokud nemáte příležitost těšit se ze zahrádky a chybí vám i slunečná odpoledne plná květin, nezoufejte. I ze svého balkónu si můžete vykouzlit kvetoucí oázu odpočinku. 

Rozkvetlé květináče jsou ideálem snad každého, kdo má balkon nebo dokonce snad terasu. Pokud máte to štěstí a můžete se radovat alespoň z nějakého maličkého kousku venkovního prostoru, měli byste to jednoznačně využít naplno. Nejlépe právě s pomocí balkonových květin a naplněných truhlíků.

Samozřejmě si ale nelze zvolit rostliny ještě před tím, než si vy sami vezmete v potaz, jaké podmínky váš balkon nabízí, a teprve podle toho následně zvolit květiny. Roli tedy na prvním místě hraje to, na jakou světovou stranu je váš balkon umístěn.

Pokud je váš balkon orientován na jih a je celý den zalitý sluncem, je nutné počítat s rychlým vysycháním truhlíků, kterému můžete zabránit například štěrkem, mulčovací kůrou nebo kamínky umístěnými na vrch hlíny. Nutné je ale vybrat si i správné květiny zvyklé na přímé slunce.

Mezi ně patří například klasické petúnie a surfínie, které jsou oblíbené především pro svou nenáročnost a nižší cenu. Pokud se vám tedy první pěstitelský pokus lehce vymkne z rukou, nebudete muset příliš litovat. Petúnie navíc vytvářejí krásné květnaté převisy, ale je nutné dávat si pozor u mladých výhonků, které jsou velmi křehké a je třeba je chránit od větru a průvanu, aby se nepolámaly.

Naopak na stinnější a chladnější balkony se lépe hodí netýkavky, fuchsie nebo begonie, které sice jakožto stinné rostliny nemají tak bohaté květy, ale zato jsou vzhledově mnohem zajímavější a exotičtější.

Zajímavě působí i rostliny s nápadnými listy, jakou jsou kapradiny, bakopa nebo břečťan, které vás okouzlí nejen svou tmavou zelení, ale zároveň se budou pnout po zábradlí a vytvoří vám tak na balkoně příjemné soukromí.

Také bylinky na balkon jednoznačně patří. Nutné je podotknout, že kupování živých bylinek ze supermarketů a snaha je udržet za každou cenu při životě, bývá často bohužel předem prohraná. Je proto lepší se podívat přímo v zahradnictví, než si dělat škodu s nekvalitní rostlinkou.

Pokud volíte bylinky do stínu, rozhodně věnujte pozornost tymiánu, který se hodí nejen na nachlazení a zažívací obtíže, ale především právě na pražící slunce, na kterém vydrží i s minimem vláhy, nebo rozrazilu. Z těch tradičnějších bylin jsou vhodné bazalka, fenykl a levandule. Do stínu se z bylin dobře hodí máta peprná, ideální do horkých letních dnů, nebo lichořeřišnice, která je známá svým kladným vlivem na močové cesty.

Ať už si ale rozhodnete udělat radost na balkoně jakoukoliv rostlinkou, dbejte i na květináč nebo truhlík, do kterého ji umisťujete, a samozřejmě substrát. Volba správné nádoby může totiž ovlivnit nejen vysychání půdy, ale i celkové prospívání rostliny. Půda by zase měla obsahovat potřebné živiny, které jsou pro daný druh podstatné, v ideálním případě by měla být čas od času obohacovaná o další „čerstvé“ doplňky, jako jsou například ty z domácího kompostéru.

 

Pak už si jen stačí vyhrát s tím, jak a kam květiny umístíte a zavěsíte. 

ab
ab
ab
ab
ab