Kategorie

Bydlíte v podkroví? Nevzdávejte se barev

Vždycky jste toužili bydlet v útulném podkroví, ale nevíte si rady s tím, jak jej barevně vyřešit? Poradíme vám, jak citlivě pracovat s barvami a svůj byt opticky zvětšit a zútulnit.
Pro začátek dejte pryč všechno, co by mohlo přísunu světla překážet. Odstraňte těžké, tmavé závěsy, dejte z poliček kolem oken pryč veškeré drobnosti, které prostor nenápadně, ale výrazně „zhušťují“.  Máte kolem oken konečně pořádek? Můžete se vrhnout na barvy. I podkrovní byt může být světlý.

Světlá ano, s tmavou opatrně

Obecně platí, že světlejší barvy se do menších nebo stísněných prostor hodí lépe. Jako dominantní barvu proto určitě volte pastelové odstíny oblíbených barev – světle žlutou, světle modrou, zelenkavou nebo bílou kávu. Při výběru konkrétní barvy použijte kruhové barevné schéma, abyste dokázali dobře barvy sladit. Tedy, pokud bude dominantní barvou třeba světle žlutá, jako vhodný doplněk, který bude výrazný, ale nebude dominantní barvu příliš potlačovat, bude například červená. Barvu v podkroví nenanášejte až těsně k oknům. Dominantní světlou barvu použijte na strop a většinu stěn. V tomto případě totiž platí pravidlo sjednoceného vnímání – v místnosti totiž člověk přirozeně vnímá stěny i strop jako celek a symbol otevřenosti, proto je dobré je barevně sladit. Barvu ale nenanášejte přímo kolem oken, tam ponechte bílé orámování. Světlo, které do interiéru oknem proniká, by totiž jiná než bílá barva částečně pohltila, a to přece nechcete. Některé stěny můžete nechat čistě bílé. Právě na ně se pak budou hodin poličky s drobnostmi.
Přečtěte si další články z našeho Barevného rádce: Využití barevného spektra Proč milujeme vínovou? S oranžovou pracujte opatrně Jarní barvou je tyrkysová Bílá barva v interiéru nemusí být nudná Modrou barvu využijete všude Zařizujete? Nebojte se černé barvy

Kouzlo doplňků

Abyste dodali místnosti stabilitu, je třeba zvolit pro podlahu barvu o jeden či dva tóny tmavší. Podlaha se tak stane statickým bodem, jakýmsi těžištěm místnosti. Zvolit můžete pro větší efekt prosvětlení březové dřevo nebo buk. S tmavými barvami je v podkroví třeba nakládat opatrně. Máte vymalováno? Teď vás čeká to nejdůležitější – zvolit doplňkovou výraznou barvu. Její odstíny použijte na zásadních doplňcích – polštářích na křesle, pořiďte si ve stejné barvě svíčky, rámečky na fotky nebo stínidlo na lampu. Stačí málo a váš interiér se rozzáří, přitom zachováte jeho vzdušnost. A když vás červená barva omrzí? Není nic jednoduššího než vyměnit doplňky. Ty vás nezruinují a ani si kvůli jejich nákupu nemusíte brát dovolenou.

Co dělat s tím, co už máme

Ačkoliv se to zdá nereálné, i barva sedačky dokáže ovlivnit prostorové vnímání. Tmavá pohovka, tmavé skříně, to všechno může opticky zmenšit prostor a především pohltit sluneční paprsky. To ale rozhodně neznamená, že se musíte starého nábytku zbavit. Specifika podkroví by měl respektovat i nábytek. Často postačí sedačku přečalounit na světlejší odstín, v truhlářství vám pomohou vytvořit na skříni přirozenou světlejší vrstvu pomocí speciálních laků. Pamatujte, že světlo se na světlých barvách odráží. Proto nasměřujete-li  světlý nábytek naproti oknu, místnost se prosvětlí.
ab
ab
ab
ab
ab