Mongolští pastevci v nich žijí už stovky let - tak proč byste nemohli i vy?

Pokud vás zrovna neštípou komáři nebo netlačí šišky, může být pobyt ve stanu velmi romantickým a uvolňujícím zážitkem. Není tedy divu, že se tu a tam pár odvážlivců rozhodne takovým stylem bydlet dlouhodobě. Jaké výhody, ale i úskalí podobný život přináší? A dá se o něm vůbec uvažovat jako o rozumné alternativě k “pevnému” bydlení?

Kdesi na pomezí stanu a srubu existují jurty. Jedná se o plátěná obydlí s kruhovým půdorysem a stěnami vyztuženými dřevěnou konstrukcí. Tento typický příbytek mongolských pastevců se teď ovšem jal - možná jako před ním Čingischán - dobýt svět. Jurty jsou totiž překvapivě odolné, levné - a navíc je lze snadno propojovat a tím získat další prostor k bydlení i k životu.

Zakřivení stěn jurty není nijak příkré - nemusíte se tedy obávat, že klasický “hranatý” nábytek sem nevměstnáte. Pobyt uvnitř vám možná daleko snadněji znepříjemní nízké stropy. Naštěstí se i ony směrem ke středu zvyšují. Zde totiž obvykle stojí kamna nebo jiné topné těleso starající se o příznivé vnitřní klima.

I když tenké stěny znamenají důvěrné spojení s okolním světem, versatilita jurt v mnohém překvapí. Není neobvyklé vyztužit či dokonce odhlučnit stěny venkovní, zatímco uvnitř prostor rozmělní jednoduché příčky. Jurty rovněž umožňují i vrstvení pater! V konečné fázi je pak možné do stanu zavést elektřinu i vodovodní potrubí.

A když už budete u toho, proč se rovnou kulturně neobohatit třeba i tradičním mongolským nábytkem? Bydlet pod plachtou znamená skloubit to nejlepší z romantiky dovolené pod stanem a pohodlí plně vybaveného cihlového příbytku. Od sestavení až po energie se navíc pohybujete v senzační cenové kategorii. Zbývá tedy jediná otázka - máte dost odvahy říct jurtám ano?