Kategorie

Bydlete v industriálním stylu

Bydlete v industriálním stylu
Kov, kůže a cihly - objevte kouzlo nového trendu.

Jen těžko si lze představit snovější bydlení, než mezonetový apartmán kdesi nad stem pražských věží. V čem tkví kouzlo rustikálních bytů? Odpověď přináší termín “industriální architektura”. Sama o sobě existuje již od dob průmyslové revoluce, nicméně v novodobém pojetí se začala mnohem více zabývat interiéry. A také se stala celosvětovým designérským trendem.

Klíčovým prvkem je kov. V interiérech jsme zvyklí na hladké, jemné a útulně působící povrchy a komponenty. Industriální architektura tohle všechno bourá. A to doslova. Proč se obtěžovat s omítkou, když můžete nechat vyniknout úžasně drsný reliéf pálených cihel nebo neupraveného betonu? Kovová zábradlí i nábytek tohle všechno zvládají bezvadně podtrhnout.

Strohé? Chladné? Ale vůbec ne! I v otevřeném prostoru, který je pro industriální styl typický, se lze cítit pohodlně. Nápomocna vám v tomto ohledu může být například kožená sedací souprava nebo vhodně vybrané umělecké kousky a rostlinstvo. Odvážnější mohou vsadit také na krb. Jakýkoliv prvek, který se dokáže odkázat na atmosféru výrobních prostor těžkého průmyslu ve střídmém duchu, je vítán.

Ne nadarmo se v manufakturách a halách bohatě uplatňují rozlehlé okenní plochy. Teprve když do svého industriálního hnízdečka vpustíte dostatečné množství světla, prostor i roztříštěné povrchy vyniknou. A když už mluvíme o světle, není radno opomenout ani to umělé. Jestli je žárovka bezprizorně trčící ze stropu v obyčejných obytných prostorách znakem ledabylosti, tady všemu naopak dodává ten správný punc.

Strop by vás rozhodně neměl brzdit. Jděte s ním tak vysoko, jak jen to půjde, klidně i o patro výš, než je obvyklé. Bořte pravidla. Převracejte prostor naruby. Industriální architektura vás odmění za odvahu - jděte do toho!

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab