Kdo z nás by netoužil po pohodlném bydlení ve vlastním domě! Náklady na energie ovšem stále rostou a jen málokdo si může dovolit vytápět rozsáhlé prostory velkého rodinného domu. Současná architektura však přichází s novým řešením. Pořiďte si pasivní dům.
Podmínky nízkoenergetické stavby
V pojetí dlouhodobého časového horizontu lze za nízkoenergetické považovat všechny stavby od počátku snahy našich předků zajistit si kvalitní bydlení. Tato snaha byla totiž vždy spojena s potřebou co nejnižší energetické náročnosti. Podmínky nízkoenergetické stavby jsou podle Zdeňka Kani z H.L.C. spol. s r. o. dnes v podstatě tyto:
Kvalita konstrukce
Tvar budovy s ohledem na vytápěnou plochu a situování budovy
Využití tepelných zisků z oken v topném období (hlavně podzimní a jarní měsíce)
Kvalitní zastínění oken v létě
Větrání zajišťující zpětnou rekuperaci tepla
Mezi další zásady patří, že by poměr plochy pláště oproti obestavěnému objemu měl být co nejmenší. Na jižní stranu by měly být situovány místnosti s maximálním prosklením (obývací pokoj, případně zimní zahrada). Od 1. 1. 2009 budou mít realitní kanceláře v České republice povinnost uvádět k prodávaným objektům tzv. energetický štítek.
Výhody
Pasivní domy odpovídají těm nejvyšším nárokům na tepelnou pohodu uvnitř domu. Poskytují příjemné klima jak v zimě, kdy teploty klesají hluboko pod bod mrazu, tak i v létě, kdy nás sužují tropická horka. Filtrační zařízení navíc zajistí, že vzduch, který v pasivním domě dýcháme, je stále čerstvý. Díky tomu se v domě netvoří plísně a vy máte jistotu, že dýcháte stále zdravý vzduch bez nečistot a prachu. To je bezesporu velkou výhodou zvláště pro lidi trpící alergiemi. Navíc se v domě netvoří průvan, což jistě ocení každý, kdo nesnese výměnu vzduchu v domě zajištěnou běžným větráním.
Největší výhodou pasivního domu je ale určitě obrovská úspora energie. Pasivní dům ročně spotřebuje maximálně 15 kilowatthodin na metr čtvereční vytápěné plochy. Obyvatelé pasivního domu tak mohou v klidu vyslechnout i večerní zprávy, v nichž je neustále avizován růst nákladů na vytápění nemovitostí. Norma ČSN 73 054 dělí budovy s nízkou energetickou náročností na domy nízkoenergetické a pasivní. Za nízkoenergetický je v České republice považován dům, jehož spotřeba nepřesáhne 50 kWh/(m2 ).
Současný trend
V současné době je zaznamenán velký boom ve výstavbě pasivních domů po celé Evropě. Výrazný podíl na počtu nově postavených budov mají pasivní domy především v sousedním Rakousku a Německu. Každým rokem se přitom počet nově postavených pasivních domů zdvojnásobuje. Objevují se rovněž rekonstrukce, při jejichž realizaci byly využity určité prvky pasivních domů.
Dobrá izolace je základ
Tepelné ztráty objektu pasivního domu musí být omezeny na minimum. Základem je proto dobrá tepelná izolace a co nejmenší ochlazované konstrukce. Díky kvalitní tepelné izolaci je zaručena vysoká povrchová teplota vnitřních konstrukcí, takže tyto konstrukce již není třeba ohřívat žádným tepelným zdrojem. Také obvodový plášť budovy musí být vzduchotěsný. Nízký rozdíl teploty povrchu a teploty vzduchu nám zajistí příjemnou tepelnou pohodu. Pokud si necháme ve svém domě zateplit jen okna a chybí nám tepelná izolace budovy, může docházet ke vzniku plísní, což má za následek zdravotní rizika (plísně jsou karcinogenní).
Zaostřeno na okna
Také ztráty tepla, které uniká okny domu, musí být minimální. Okno v pasivním domě má však ještě jeden význam. Mělo by do domu propouštět co nejvíce slunečního svitu. Díky výše zmíněnému kvalitnímu zateplení a utěsnění domu teplo získané slunečním zářením neuniká, ale zůstává v domě. Tepelné zisky by přitom měly být vyšší než ztráty. Okna by měla být vyrobena z izolačního trojskla a zapomenout by se nemělo ani na kvalitní rám (pokud je rám nekvalitní, vzniká v jeho místě bod kondenzace páry).
Úsporné spotřebiče
Měli bychom si dát pozor také na správnou volbu elektrospotřebičů (spotřebiče s třídou účinnosti A a lepší). Použitím úsporných zařízení můžeme dosáhnout snížení nákladů na spotřebu elektrické energie až o 50 %.
Teplo z přírody
V pasivním domě bychom se neměli bránit ani přirozenému teplu, které nám poskytuje sama příroda. Například k ohřevu pitné vody můžeme použit solární kolektory. Osazený solár je podle Zdeňka Kani jedním z nejvýhodnějších způsobů vytápění vůbec.
Pasivní domy a cena
Cena pasivního domu rozhodně nemusí být vyšší než cena domu obyčejného. Ušetří se totiž za tepelné rozvody a radiátory.
Pasivní domy a architektura
Podle informací Centra pasivního domu se nemusíme obávat toho, že pokud si necháme postavit pasivní dům, pak bude estetická stránka bydlení zcela podřízena funkčnosti. Ani v případě pasivních domů se architektonické kreativitě meze nekladou. Jako pasivní objekty nemusí být budovány jen rodinné domy. Zcela účelně se daný typ staveb dá využit také při budování hotelů, mateřských škol, kancelářských budov a dalších zařízení.
Zdroj informací: Centrum pasivního domu, přednáška Zdeňka Kani Nízkoenergetické stavění a dřevostavby (Stavotech Olomouc)
Fotografie - Centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s., Sluňákov