Kategorie

Bydlete jako Zoufalé manželky nebo House

Postavy televizních seriálů mají ty nejlepší bytové architekty. Proč se neinspirovat? Představujeme Sex ve městě, House, Zoufalé manželky a šílené muže (a ženy) od reklamy v sérii Mad Men.

Hrdinové sitcomů, o kterých jsme si povídali minule, obvykle ve skutečnosti přebývají uvnitř natáčecích studií a na jejich bytech je to vidět. Zkusme se tedy tentokrát podívat na to, jak si žijí postavy trochu výpravnějších seriálů.

Sex ve městě... a bydlení roztržité novinářky

Carrie Bradshawová si teď možná hoví v milionářském hnízdě s šatnou zvíci panelákového 1+1, ale většina diváků si ji dobře pamatuje uprostřed malého a nijak okázalého newyorského bytu, který ještě nesponzoroval zazobaný manžel. Spojenému prostoru vždy dominovala pohodlná postel pro dva (ačkoli Carrie bydlí sama) a samozřejmě průchozí šatník. Nejčastější pohled ze seriálového bytu Carrie Bradshawové. I když se oblékala docela extravagantně, vkus měla hrdinka poměrně střízlivý. Stačí se trochu zaměřit třeba na opačný konec místnosti s kulatým stolkem a křesly: jednoduché tvary, staré věci s patinou, žádné křiklavé vzory nebo zdobení. Pro filmovou podobu pak ovšem televizní interiér prošel renovací, která mu dodala nejen barvu, ale i dojem vypulírovaného a neosobního luxusu.

Bydlete jako CarrieV první řadě si zapamatujte, že vaše oblečení a boty potřebují zvláštní prostor. Jedna skříň v rohu ložnice to skutečně nespraví, chce to pěkně celou úložnou sestavu. Za druhé, volte tlumené, zastřené barvy – je to snadný základní trik, jak zajistit, aby k sobě vše ladilo.A konečně, nezapomeňte na obrázky. V seriálu ani ve filmu se jim nikdy nedostalo velké pozornosti, ale všimněte si, jak podstatnou roli v interiéru hrají: vždycky je jich víc na jednom místě a vzájemně se doplňují.

House... a bydlení pro Sherlocka Holmese a jeho Watsona

Klasiku vyznává taky náš další předmět zkoumání, prošedivělý kulhající chlapík jménem Gregory House. Mimořádně schopný a mimořádně hubatý doktor je možná trochu moc chytrý na to, aby se zabýval interiérovým designem, ale jeho bydlení je překvapivě sladěné. Jen těžko se třeba věří, že by tenhle cynický a jízlivý samotář měl potřebu každý kout svého interiéru obohatit vkusně vybranou lampou ladící k novoanglickému stylu jeho bytu. Tvůrci si ho tak ovšem vymysleli a potvrdili tím jednoduchý seriálový trend: Nikdo nebydlí špatně. Diváci nejsou zvědaví na realistickou nedokonalost v podobě fosforově zelené pohovky nebo laciných materiálů. Gregory House na své pohovce dumá nad větším bytem. A když už jsme se dostali k pohovce, tento freudovský kus nábytku je pro House velmi podstatný. Naše lékařská obdoba Sherlocka Holmese se na ni nejednou složila během své závislosti na Vikodinu, několikrát na ní i přespala a pravidelně na ní spřádala svoje plány a postupy. Později se House sestěhuje s nejlepším a vlastně jediným přítelem Wilsonem, ani tady ale nedokáže být opravdu milý. Jedna z epizod je tak třeba založena na tom, že si House dělá z Wilsona legraci kvůli jeho neschopnosti zařídit bydlení bez ženské pomoci.

Bydlete jako House a WilsonDůležitější než zařízení je v tomto případě prostor. Chce to především velkoryse dimenzovaný byt, který by stačil i pro šestkrát víc obyvatel, než kolik jej nakonec bude sdílet. Nutností jsou vysoké stropy a světlá barevnost strohého nábytku. Ani tento byt neporušuje televizní pravidlo otevřeného prostoru, takže od středového pultíku v kuchyni vidíte na paralelně umístěný jídelní stůl a za ním už kožená křesla obýváku.Chcete-li bydlet jako House v dřívějších sezónách, stačí zaměřit se na několik bodů: tmavé barvy, dřevo, kůže... a piano.

 Zoufalé manželky... a bydlení jako z katalogu

Po Wisteria Lane se line vůně čerstvých koláčků a úpravné domy lahodí oku, za jejich zdmi se ovšem ukrývají přidušené emoce, intriky a nekalé úmysly. Jenomže o ty teď samozřejmě nejde. Zoufalé manželky od skutečného zoufalství zachraňuje to, že jim bydlení navrhli profesionálové. Na vás samozřejmě je, který přístup si vyberete. Bree a Susan v jedné ze seriálových kuchyní. Můžete například jako pořádkumilovná Bree drhnout chodník před svou rezidencí savem, brát vše trochu velkoryse jako matka čtyř dětí Lynette, předvádět se před sousedy svou haciendou jako Gabrielle nebo láskyplně oprašovat hnízdo pro budoucího manžela jako Susan. Všimněte si například, jak různě nakládají postavy ve svých domech s kuchyní – někde je to téměř svatyně, jinde praktická místnost v neustálé permanenci nebo téměř nedotknutý prostor určený pro ledničku.

Bydlete zoufale...Každý styl si pochopitelně vyžádá své: Susan si i jako nezadaná matka dospívající dcery uchovává romantické sklony, bude to tedy chtít květinové vzory, pastelové barvya trochu lyrického nepořádku. Pastel je vhodná volba i v případě Bree, tam si ale dávejte pozor, aby každá soška i zavěšená pánev měla stále svoje místo a nebylo na nich smítko prachu.U Lynette postačí promyšleně namixovat nám už známý Pottery Barn s ještě známější Ikeou. A zbývá už jen Gabrielle, žena s tělem i mozkem královny krásy a instinktem vypočítavé mrchy. Nemusíte zrovna volit hispánský styl, postačí, když na vašem bydlení budou vidět peníze a trocha nevkusu.

Mad Men... a retro, které není retro

Svým pomalým nástupem v popularitě přitáhl seriál o americkém reklamním průmyslu na přelomu 50. a 60. let pomalu ale jistě pozornost i k vizuálnímu stylu své doby. Obecně se tato éra považuje za zlatý věk hospodyněk a nažehleného domácího štěstí a seriál přibližuje její vizuální styl natolik věrně a do detailu, že si vysloužil opakované uznání a ocenění. Populární zaklínadlo retra tady vlastně tak úplně neplatí, protože interiéry Mad Men jsou díky své propracovanosti trochu víc než jenom nostalgickou připomínkou. Krásná ložnice a v ní nespokojená žena - jak si to Don zasloužil? Hlavní alfa samec seriálu, charismatický kreativec Don Draper, sice působí dojmem, že předbíhá svou dobu, s interiéry to ale má podobně jako se ženami: bere je tak, jak přijdou, a vybírá si hlavně podle náležitě načančaného zevnějšku. Lepší představu o typickém stylu dané doby tak získáte přímo z pohledu na zařízení kanceláří agentury. Bydlete jako Don Draper Základní rada je prostá: Najděte si nejlépe blonďatou dekorativní manželku se zálibou v okázalosti. Pokud se vám nebude hodit k tapetám, nezoufejte, sama iniciativně zajistí, aby se tapety hodily k ní. Připravte se ale, že se vaše choť nebude zatěžovat posledními trendy. Má ráda honosnou klasiku, potrpí si na antické dekory a umírněnost jí moc neříká. Může se tak stát, že jedinou útulně vyhlížející místností vašeho domu bude kuchyně. Pokud si ale doma chcete opravdu autenticky vyvolat „padesátkovou a šedesátkovou“ atmosféru, aniž byste si pouštěli Zítra se bude tančit všude, hledejte třeba jednotlivé kusy nábytku a dekorace v takzvaném bruselském stylu. K sehnání jsou na aukcích i v antikvitách.

ab
ab
ab
ab
ab