Kategorie

Bydlení ve skandinávském stylu

Bydlení ve skandinávském stylu

Myslet si, že alfou i omegou švédské architektury je Ikea, by se mezi architekty mělo považovat za hřích. Již od padesátých let dvacátého století se totiž v severských zemích rozrůstá unikátní větev funkcionalismu, obecně označovaná jako moderní bydlení a skandinávský design. Proč se právě jemu podařilo dobýt svět je snad jasné už na první pohled.

Na dálném severu zkrátka spoléhají na jednoduchost. Podobně jako u většiny moderních proudů, i v tom skandinávském se snoubí dlouhé čisté linie především s funkčností a praktičností. U Švédů se tak ale děje s přísným respektem k přírodě a životnímu prostředí. Výsledné motivy tak nejčastěji odkazují právě na severské přírodní bohatství.

Pro skandinávskou architekturu není žádoucí barevnost. S výjimkou detailů sytých a pastelových barev si vystačí s odstíny bílé, černé a hnědé. Oblíbeným materiálem je dřevo a kámen v pečlivě opracované formě, nebojí se ale sáhnout ani po skleněných površích a neomítnutém betonu. Jejich správná kombinace oprošťuje místnosti od příliš chladného vzhledu a napomáhá zvýraznit rovné linky.

Design švédského stylu navíc dokáže působit nadmíru útulně. Pomáhají mu v tom především smetanové, béžové anebo šedé odstíny doplňků a zdí, případně využití okrasných rostlin - nejlépe nekvetoucích. Můžete též počítat s tím, že váš nábytek jen tak z módy nevyjde - již přes padesát let se sice moderna pozvolně vyvíjí, nikdy však díky své jednoduchosti nepůsobí trapně.

Po skandinávsku navíc můžete vybavit takřka jakoukoliv místnost. Jednoduchý a přitom funkční styl bude ideálním řešením pro stísněné prostory, zatímco designově zajímavé zpracování přírodních materiálů a motivů skvěle vynikne v rozlehlých místnostech. Severský styl je prostě univerzální, levný, dokonalý - proč v něm už dávno nebydlíte i vy?

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab