Kategorie

Bydlení u řeky

Přestože nás již několikrát překvapily rozsáhlé povodně a jejich návrat není vyloučený, neztrácí u nás bydlení u řeky na atraktivitě. Podle průzkumů přitahuje voda spíš zahraniční investory.
Jedním z prvních projektů bydlení u řeky se stala stavba administrativního komplexu v modřanském areálu firmy Nestlé. Ateliér Omicron-K a developerská společnost Sekyra Group zde na sedmi hektarech začaly s výstavbou objektu o 10 000 m2 plochy, v němž dnes sídlí centrála koncernu Nestlé pro Českou a Slovenskou republiku. V budoucnu plánuje Sekyra Group v areálu výstavbu asi 250 bytů a dalších administrativních prostor, nelze vyloučit ani umístění hotelového zařízení.

Bydlení u řeky má nepochybně své kouzlo

Velkorysé projekty

Nové projekty, jež těží z blízkosti Vltavy, se jmenují např. River Diamond a stojí za nimi část managementu Real Estate Karlin Group (REKG) a další významné subjekty českého trhu nemovitostí. Objevují se zde rovněž společnosti Lighthouse a České přístavy s projektem Prague Marina, další, neméně významné, se rodí. Záměry jsou v Praze patrné zejména v oblasti Modřan, Bráníka či Tróje. Důležité je zmínit také České Budějovice, kde společnost PMD připravuje více než tři stovky bytů v několikrát povodněmi zkoušené lokalitě Luční jez.

O vhodné lokality u nás není nouze

Zájem více zahraniční

Stigma vnitřní periferie a průmyslová minulost jsou znaky shodné pro všechny lokality, v nichž je tzv. riverfront zamýšlen. Snad proto developeři od počátku registrovali jen malý zájem tuzemských klientů. Výmluvná je dosavadní statistika River Diamondu: "Mezi kupci se stále nejčastěji vyskytují investoři hlavně z Velké Británie a Irska. Ti dokázali včas vyhodnotit přednosti (hlavně vzhledem k výnosu) tohoto projektu. Pomáhá jim v tom zkušenost z Londýna či jiných evropských měst, kde je riverfront development velmi rozšířený. A zpravidla i velmi úspěšný..."

Jedna z alternativ bydlení u vody – projekt Meander Sereď

Nízké náklady pro cizince

Projekty na nábřežích a poříčních partiích jsou kromě jiného i velmi náročné. Například stavbě River Diamondu předcházely čtyři roky intenzivních příprav, včetně marketingu. "Není pochyb o tom, že jedním z důvodů, proč River Diamond přitahuje zahraniční investory, je vyšší výnosnost. A to díky mnohem nižším pořizovacím nákladům: byt o 100 m2 je možné u Vltavy v Karlíně koupit 3,5 krát levněji než například v Londýně. Zvláštní naopak je, že v rozhodování zahraničních ani tuzemských zákazníků nehrají roli povodně, respektive zábrany proti nim. REKG i Lighthouse se snaží zahraničním klientům vyjít vstříc i tím, že chytře eliminovaly chyby, jichž se dopustili u tohoto typu staveb jejich kolegové v Londýně, Amsterdamu či v Hamburku…," podotýká expert na domácí realitní trh  Arnošt Hejduk, ředitel agentury Rooney & Bennett.
ab
ab
ab
ab
ab