Kategorie

Bydlení s malým dítkem: Pokojíček jako z časopisu se nekoná

Bydlení s malým dítkem: Pokojíček jako z časopisu se nekoná

Když čekáte své první dítko, sníte o dokonale načančaném pokojíčku, který je sladěn do jedné či maximálně dvou barev. Pak se to malé narodí a vy máte cca rok na to, abyste si užili plnění svých představ o bydlení. Ve chvíli, kdy se rozběhne do všech světových stran a začne si domov organizovat ku obrazu svému, se věci změní.

Odteď už nic nebude jako dřív

Drobné (a mnohdy lepkavé) náznaky těchto proměn můžete pozorovat ještě před první oslavou narozenin svého potomka. Naše dítko je toho zdárným příkladem. Když se začalo snažit o samostatné jedení, každý den jsem mu na vysokou židličku servírovala plnohodnotný a bohatý oběd. Nemusela jsem se obávat, že některá z ingrediencí bude problémem. Co se nehodilo, to zkrátka letělo střemhlav na podlahu. Pokusy o chůzi pro změnu schytala naše francouzská okna, na nichž lze dodnes poznat, že s námi bydlí dítě. Jen se otisky malých ruček zvětšily a posunuly o hodný kousek výš.

Dítku je totiž už tři a půl roku. Během této doby jsem si kochání pokojíčkem, který jako by vypadl z časopisu o bydlení, moc neužila. První rok – tedy v době jediné šance – nebyl potřeba. Dcerka spala s námi a později pro svoje hry využívala obývák a kuchyň, protože mlátit pokličkami o sebe je přece ta největší legrace. Po zřízení pokojíku svou místnost naprosto ovládla a s ní i pestrobarevné hračky.

Uklizeno... ale jen na objednávku

Chce-li se někdo pokochat jejím pokojíčkem, musí to stihnout zhruba od 21. hodiny večerní do 7. ranní, a to jen v případě, že se uvolím ke gruntování. Před časem po mně kamarádka chtěla poslat fotky tohoto království, protože sama pro svou holčičku chystá pokojík. Odkládala jsem to měsíc, než mi začalo být hloupé, že mě stále urguje. A tak jsem obětovala dvě hodiny, abych zahladila stopy dětského řádění a následného úklidu, při němž se naše dcerka řídí vlastními představami.

Mateřství mi dalo mnohá poznání. Už vím, že konferenční stolek je nejlepší prostor pro odkládání hraček, že se na zdi občas omylem dostane fixa a že zrcadlo vyleštěné nikdy dlouho nevydrží. Ukázalo mi ale také, že bydlení nemusí být dokonalé, abyste se cítili opravdu doma.

Fotogalerie

ab
ab
ab
ab
ab