Kategorie

Bydlení na lanzarotský způsob

Tierra Mítica neboli země mýtů. Tak přezývají lanzaroťané svůj ostrov, o kterém kolují různé legendy. Jedinečná místa si zaslouží výjimečnou pozornost. A ta právem patří i kultuře bydlení, která má zde, tak, jako všechno ostatní, svá osobitá kouzla.
Lanzarote určitě nepatří k běžným ostrovům. Jeho sopeční původ udává krajině specifický ráz. Dalšími symboly tohoto, na první pohled drsného, no magicky krásného místa jsou Atlantický oceán, nekonečné řady palem, aloí, kaktusů  a  pochopitelně sluneční počasí, přičemž teplota vzduchu se po celý rok pohybuje v rozpětí 22-28 °C.

Bílé domy s výhledem na moře

Kdybyste se na chvilku zastavili na libovolném místě ostrova a jen tak se podívali do dálky, zjistíte, že každý dům  má bílou barvu a téměř stejný půdorys. Domy jsou zděné, omítnuty bílou omítkou, která stavbu a její obyvatelé chrání před slunečním zářením. Střechy většiny domů zdobí věžička s kupolovitým nebo trojúhelníkovým zakončením, která je typickým prvkem lanzarotské architektury.

Podlažní dům s výhledem na moře

Průměrná lanzarotská rodina s dětmi bydlí v dvojpodlažním domě s výhledem na moře. K domu patří také minimálně jedna prostorná terasa a zahrada, většinou s bazénem.

Exteriéry lanzarotský domů

Vnější úprava domů je tak, jako jejich barva, řádová. Dveře, okna a oplocení mají sytě zelenou nebo modrou barvu, což příjemně kontrastuje se všudepřítomnou bílou. Modrou nebo zelenou se zvýrazňují i některé architektonické prvky domu, jako je například již zmiňovaná věžička. Dalším rysem jsou dobře udržované a pohledné zahrady, které svojí atmosférou oživují a změkčují atmosféru ulic. Díky palmám, aloím a kaktusům mají zahrady věčně zelenou barvu, která osvěžuje a uklidňuje.

Zvířatům dveře otevřeny

Protože ostrované žijí v přirozené symbióze se zvířaty, především s kočkama, venkovní dveře jsou vybaveny malým kulatým otvorem, kterým se do zahrady nebo domu dostane každý kočičí zvědavec.

Moderní klasika

Řádovost se ztrácí při vstupu do interiéru. Majitelé domů nežádají o pomoc architekta, ale vše berou pod vlastní patronát a zařizují podle svého cítění, vkusu a intuice tak, aby se ve svém příbytku cítili příjemně.

Přirozený smysl pro detail

Asi nejoblíbenější  je spojování tradičních a moderních prvků. Lanzaroťané mají velmi dobrý cit pro barvy, materiály a uspořádání. Nebojí se experimentovat, což je vidět na finálním provedení.

Oblíbené syté barvy

V barvách jasně vedou kombinace výrazných sytých odstínů, jako například zelená s červenou, cihlová s oranžovou nebo růžová s červenou. V materiálech kraluje keramika, textilie a dřevo.

Vzdušný styl zaměřený na prostor

V každém interiéru najdete jméno zdejší společnosti Roca, která na ostrově zajišťuje podlahová řešení a vybavení koupelen. Co se týče zařízení, pro místnosti je typická střídmost, vzdušnost a jednoduchost. Úspěchu se těší jednoduchý, dřevěný sektorový nábytek, s kterým se dá dobře manipulovat.

Luxusní značkové výrobky tu nehledejte

Mezi preferované materiály patří také bambus a již zmiňovaný textil. Obyvatelé domů si na značky nepotrpí. Jen málokde najdete luxusní značkový nábytek nebo vybavení ve stylu čisté moderny. Lanzaroťané jednoduše milují klasický styl, nenápadně doplněný moderními prvky a pochopitelně dekoracemi, které významným způsobem zvýrazňují atmosféru každého pokoje.

Lanzarotské perličky

  • Otvor ve stropě Součásti každé lanzarotské stavby je otvor ve stropě, který zabezpečuje přirozenou klimatizaci a dostatek světla. Tento stavební prvek pochází z tradiční ostrovní architektury, která má i v současnosti určitě své opodstatnění.
  • Nezouvejte se, prosím! Na rozdíl od našich zvyků, se obyvatelé domů nezouvají. Podlahy jsou vybaveny keramickou dlažbou, která se dobře udržuje.
  • Bydlení se zvířaty Především v původních stavbách můžete narazit na zděné otvory ve zdech. Ty slouží pro drobné ptáky nebo kočky, kteří jsou přirozenou součástí některých příbytků.
  • Domácí výroba bytových doplňků Ostrované jsou velmi zruční a kreativní. Své schopnosti plně využívají při výrobě ručně dělaných bytových doplňků,  jako jsou například různé textilie barvené karmínem, keramika zdobená kanárskými ornamenty nebo obrazy. Přes nekonečnou různorodost těchto doplňků působí všechny velmi jednoduše a optimisticky.
  • Život bez grilování? Ani náhodou! K zdejšímu životnímu stylu patří grilování. Tomu se lanzaroťané s oblibou věnují přes polední pauzu – siestu, nebo ve večerních hodinách a přes víkend. Potřebě grilovat  jsou  přizpůsobeny terasy i okolí domů.
  • Patio Tradiční stavby se neobejdou bez patia. Jde o otevřený prostor sloužící ke společenské konverzaci, který je vybaven posezením, zahradou, bazénem nebo fontánou.
  • Zděné police a posezení Další zvláštností jsou zděné police vbudované do stěny a zděné posezení. S tímto typem posezení se můžete setkat především na veřejných místech. Zdivo velmi příjemně chladí, díky čemu je vyhledávaným místem pro krátký odpočinek kolemjdoucích.
  • Dveře - vizitka hostitele Téměř každé venkovní dveře jsou vyzdobené originální kanárskou keramikou, na které jsou namalované obrázky, jména nebo popisní čísla domu.
Naše doporučení: pokud se chcete o ostrově Lanzarote dozvědět víc, můžete navštívit tyto adresy:  www.canariatravel.cz , www.lanzarote.com
ab
ab
ab
ab
ab