Kategorie

Burdž Dubaj – nová nejvyšší budova světa?

Burdž Dubaj znamená v arabštině Dubajská věž. Tento mrakodrap se začal stavět v Dubaji ve Spojených arabských emirátech v dubnu roku 2005. Není ještě zcela dostavěn, přesto je již nyní nejvyšší budovou na světě.
Věž je součástí mohutného komplexu na Doha Street. Hlavním architektem je chicagská firma Skidmore, Owings and Merrill, developerem je EMAAR Properties. Na stavbě se podílí i americká firma CBM Engineers Inc a stavební společnosti Samsung Constructions, BESIX a Arabtec.

Dosavadní nejvyšší budova světa – Taipei 101

Dosud nejvyšší budovou světa byla budova taiwanského finančního centra Tchaj-pej 101, která měří 509 metrů, má 101 pater a byla dokončena v roce 2004. 21. července 2007 developerská firma oznámila, že Burdž Dubaj je se 141 kompletními podlažími a výškou 512,1 metrů nejvyšší stavbou světa.

700 bytů i centrum zábavy

Věž má být dostavěna a obydlena v červnu roku 2009. V budově bude na 700 bytů a apartmánů, luxusní restaurace a také centra zábavy a volného času. Jeho obyvatele či návštěvníky bude přepravovat více než padesátka rychlovýtahů.

Finální výška není jistá

Konečná výška mrakodrapu není přesně známa, protože je přísně tajena kvůli konkurenci. Podle předběžných odhadů se předpokládá a uvádí to i stavební firma, že konečná výška by měla být 808 metrů a bude mít 162 podlaží. Firma OTIS, která pro budovu dodá 54 výtahů, uvádí 800 metrů.Projekty na oficiální stránce budovy naznačují až 195 podlaží. Podle některých zdrojů by výška mrakodrapu mohla být i více než 940 metrů, dokonce až 1 011 metrů.

Budova zatím není oficiálně uznána

Antony Wood, ředitel významné mezinárodní organizace CTBUH (Council on Tall Buildings and Urban Habitat) zabývající se výškovými stavbami a konstrukcí 20. července 2007 prohlásil, že stejně tak jako mnoho jiných odborníků výškový rekord věže neuznává dokud není budova dokončena nebo zastřešena.
ab
ab
ab
ab
ab