Lehké spaní a rušná ulice, to je recept na nejednu bezesnou noc. Co s tím, když stěhování nepřipadá v úvahu? Zkuste pár dobrých rad:
Vyměňte okna
Pokud váš byt ještě nemá plastová okna, vyměňte je nebo se na změně domluvte s majitelem bytu. Špatně těsnícím oknem vám nejenom uniká cenné teplo, ale také se dovnitř dostává nevítaný hluk. Samozřejmě použijte zdravý rozum a nezapomínejte pravidelně několikrát za den vyvětrat, abyste dýchali čerstvý vzduch. Pokud chcete v létě nechat otevřenou ventilaci, jednoduše otevřete okno v jiné místnosti (ideálně mířící do klidného vnitrobloku) a vzduch nechte proudit do ložnice pootevřenými dveřmi. Pozor na průvan!
Zvukově izolujte obvodové zdi
Nemusíte se hned pouštět do stavebních úprav. Zvukovou izolaci zajistí mnohé běžné druhy nábytku nebo zařízení. Velice příjemné je využít okenní stěnu k přistavení knihoven. Nejenže to umožňuje vytvořit u okna čtecí kout, navíc plné knihovny přirozeně zvyšují akustické pohodlí. Další možností jsou silné závěsy. Jde jenom o kus textilu, ale nevěřili byste, jak výrazný účinek může mít. Nebojte se pořídit závěsovou tyč, která o notnou délku přesahuje okno, a zakrýt tak i část zdi. Má to ještě jednu výhodu: Když je závěs rozhrnutý, nezasahuje do plochy okna a místnost je díky tomu světlejší a působí větším dojmem.
Bílý šum pomáhá
Už jste možná někde slyšeli, že mnoho lidí lépe usíná při poslechu monotónního tichého zvuku. Na první pohled možná nedává smysl bojovat proti hluku jiným zvukem, ale náš mozek často funguje trochu podivně. Někdo je zvyklý na tikot budíku, jiný si na dovolené zvykl na zvuk cikád. Princip je vždycky tentýž: Blízký tichý zvuk o setrvalé frekvenci odvede pozornost usínajícího člověka od ostatních ruchů.