Kategorie

Bramborová pyramida

Máme pěknou zahrádku, ale někdy se na ní nedostává místa. Chceme mít co nejvíce plodin, abychom uspokojili naše potřeby. Jak lze využít limitované plochy co nejlépe?
V náhlém přechodu z chladného počasí do teplého jara přemýšlím, jak letos konečně dosázím záhon s trvalkami a jak se na naši maličkou zahrádku vejdu se vším, co chci nasázet. S kytičkami jsem si poradila, to není problém, zeleninu máme ve skleníku, ale na jahody se místa jaksi nedostává.

Při úvahách o rozmístění plodin na zahrádce je třeba pamatovat i na brambory

Kam umístit brambory?

Beru do ruky tužku a arch papíru a maluji plánek. Ať mi nikdo neříká, že nedokážu uspořádat těch pár plodin, které naše rodina spotřebuje. Mrkev, majoránka, cibule, fazolky, hrášek, á už to mám, jahody budou tady pod broskví. No sláva, a je vyřešeno. Sotva jsem si blaženě oddechla, přišel k nám soused s bedýnkou bramborové sadby. Však prý víme, jak jsou jeho brambory dobré, vždyť nám loni dával brambory na salát, tak si máme vypěstovat sami. Než jsem se zmohla na protest, byl už soused za dveřmi. Místa máme málo, brambor je moc. Nezbývá než pustit se do díla a postavit bramborovou pyramidu.

Bramborová pyramida

Pro zvláštní záhon, který se vejde všude, najdeme vhodné místo nejlépe tam, kde slunce svítí celý den. Pyramidu můžeme postavit v koutě zahrady, do sadu mezi stromy, zkrátka kdekoli. Pro základnu pyramidy si vyznačíme kruh o poloměru jeden až dva metry a do jeho středu zarazíme kůl asi 10 cm silný (může být i novodurová trubka). Půdu po celé ploše kruhu zryjeme, a pak střídáme vrstvy, asi 10 cm hnoje a na něj 10 cm půdy. Brambory sázíme kolem dokola po okraji pyramidy (viz obrázek) ve vzdálenosti asi 15 cm od sebe, ale tak, aby byly přikryté nejdříve vrstvou hnoje a pak zeminou. V sázení pokračujeme až do úplného ukončení pyramidy.

Schéma bramborové pyramidy – skládá se z vrstev hnoje a zeminy

Zalévací otvor

Asi dva dny necháme pyramidu ustálit a slehnout. Pak nastane důležitý okamžik. Kůl (trubku) je třeba z pyramidy vytáhnout tak, aby se otvor nezasypal. Provedeme to tak, že kolem kůlu nalijeme trochu vody, dvakrát kůlem otočíme a opatrně ho vytáhneme. Potom do otvoru lijeme vodu tak dlouho, až začne horem vytékat. Brambory brzy vyklíčí a vyrostou. Do pyramidy o poloměru jednoho metru se vejde 100 sazenic brambor. Takto se mohou na malé ploše pěstovat okurky, jahody i květiny.
ab
ab
ab
ab
ab