Kategorie

Boom hypotečních úvěrů končí. Jaká další omezení a změny přinese rok 2017?

Boom hypotečních úvěrů končí. Jaká další omezení a změny přinese rok 2017?
Hypotéky se dalšího omezení nevyhnou. I v letošním roce dojde na zpřísnění podmínek. Boom posledních let, kdy na hypoteční úvěr dosáhli i ti s nižšími příjmy, je u konce.

Nyní budou mít problém se sjednáním také spotřebitelé s průměrnými příjmy. V roce 2016 začaly platit dvě významné legislativní změny, které se dotknou poskytování hypotečních úvěrů. Jedná se o:

  • novelu zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí,
  • zákon o spotřebitelském úvěru.

První zmiňovaná je účinná již od 1. listopadu loňského roku a druhá od 1. prosince. To, jak moc se nová legislativa promítne do hypotečního a realitního trhu, je zatím ve hvězdách.

Jaká konkrétní omezení a změny přinesl rok 2016?

Neprověření úvěruschopnosti klienta banku stojí úroky. Jestliže poskytovatel nezjistí bonitu zájemce o úvěr, pak má klient právo splatit pouze půjčku bez úroků. Nově mohou spotřebitelé každoročně splatit čtvrtinu hypotečního úvěru zdarma, a to vždy před výročím smlouvy. Banky nyní musí klienta informovat nejpozději tři měsíce předem o konci fixačního období. Díky tomu budou mít spotřebitelé dostatek času nejen na refinancování hypotéky. Došlo také k omezení sankcí za porušení podmínek smlouvy a k minimalizování poplatků souvisejících s prodejem nemovitosti zatížené hypotékou. Významnou změnou loňského roku je změna v osobě poplatníka u daně z nabytí nemovitých věcí. Tu ve výši 4 % z kupní ceny nemovitosti nyní platí kupující. Česká národní banka doporučila všem poskytovatelům omezit 100% hypotéky. Nyní by měly nejen banky poskytovat pouze hypoteční úvěry do 95 % hodnoty nemovitosti. Zbylými 5 % musí klienti disponovat. Využít však lze například stavební spoření či spotřebitelský úvěr. V případě koupě nemovitosti na pronájem je zapotřebí mít vlastní úspory alespoň v podobě 40 % hodnoty nemovitosti. Hypoteční úvěry na tyto účely je možné sjednávat maximálně do výše 60 % LTV.

Jaká konkrétní omezení a změny přinese rok 2017?

Změny, které proběhly koncem roku 2016, se promítnou do trhu nemovitostí až letos. Je jasné, že výhodné hypotéky zdraží. Zvýšení byrokracie a snížení sankcí bude mít vliv na zisk bank. Nyní průměrná úroková sazba 1,77 % dle analytiků již v průběhu prvního čtvrtletí začne pomalu růst. Banky se prozatím s novou legislativou seznamovaly. Do budoucna se ale očekává, že kvůli změnám dojde ke zpřísnění podmínek, a tudíž i ke snížení počtu poskytnutých hypoték. Následkem bude i menší zájem o nemovitosti. Od 1. dubna 2017 dojde k opětovnému snížení výše hypoték. Banky by měly poskytovat úvěry do maximální výše 90 % hodnoty nemovitosti. Zbylých 10 % by měli mít klienti z vlastních úspor. Nově banky také omezí objem poskytnutých půjček. Taktéž od 1. dubna by hypoteční úvěry s vysokým LTV neměly přesáhnout 15 % z objemu všech hypoték, a to ať už se jedná o účelové hypoteční úvěry či neúčelové, což je takzvaná americká hypotéka.

ab
ab
ab
ab
ab