Kategorie

Biomasa — Topná zařízení, 3. díl

Při spalování biomasy, např. dřeva, probíhají procesy, které podstatně ovlivňují účinnost tohoto druhu vytápění. Jednak jde o odpařování vody, při jejímž vyšším obsahu můžeme ztratit až polovinu tepla, které bychom jinak mohli využít. Kromě toho ale záleží i na tom, jak dřevo spalujeme. Různá zařízení tak mají podle toho i velmi různou účinnost.

Neúčinná klasika

Nejjednodušší systémy pro spalování biomasy jsou zároveň ty nejstarší — otevřené krby a kamna. O klasických otevřených krbech dnes už ovšem jako o relevantním typu vytápění nemůže být řeč. Jejich hlavní působení spočívá v sálavém teplu, které může působit jako romantický doplněk výjimečného večera na chalupě, ale pro efektivní vytápění domu nemá význam. Popsaný „romantický“ efekt s účinným topením do jisté míry spojují moderní uzavřené krby, které dokonce mohou sloužit jako zdroj pro vytápění dalších místností podobně jako teplovodní kotel — v kombinaci s teplovodní vložkou a akumulačním zásobníkem. Klasická kamna na tuhá paliva svou nízkou účinností a nedokonalým spalováním patří vedle otevřených krbů rovněž k typu topidel, jež se zvlášť při použití biopaliv nehodí jako zdroj tepla v trvale užívaném domě.
S Raiffeisen stavební spořitelnou si již dnes můžete splnit své sny. Využijte nabídku výhodných úvěrů a stavebního spoření. Spolehněte se na perfektní servis, vstřícný přístup a v některých parametrech dokonce výjimečné podmínky!

Lokální kamna s budoucností

Moderní topné systémy v současnosti na rozdíl od zastaralých kamen a krbů dosahují při spalování biomasy vysoké efektivity. Jsou to lokální kamna na pelety s výkonem od 1 kW, která se hodí například do nízkoenergetických a pasivních domů, kde není problém rozdělit teplo do celého domu. Jejich použití je ale mnohem širší. Použité pelety totiž umožňují v moderních kamnech dobře regulovat výkon a mají dlouhou dobu hoření. Na trhu jsou i kamna na pelety, která umožňují rozvod teplého vzduchu do dalších místností domu.

Moderní kotle pro biomasu

Tradičně nejčastějším způsobem vytápění rodinných domů jsou teplovodní soustavy s centrálním kotlem. I tady je využití biomasy široké. Lze si vybírat z kotlů na dřevo nebo na pelety a systém lze provozovat s použitím akumulačního zásobníku. Ten je zvlášť u kotlů na dřevo kvůli jejich omezené možnosti regulace výkonu téměř nezbytný. Nejnovější kotle pracují s  principem tzv. pyrolytického spalování, při kterém je využita energie všech hořlavých plynů, které při spalování dřeva vznikají. Znamená to vyšší účinnost topného zařízení a menší produkci škodlivin a tedy i méně sazí, které zanášejí komín a snižují výkon zařízení. Většina výrobců u nás již kotle s pyrolytickým spalováním má ve svém sortimentu. Dodávky takových zařízení se díky široké nabídce našich firem pohybují v desetitisících kusů a díky tomu se podíl biomasy použité k výrobě tepelné energie zvyšuje.
ab
ab
ab
ab
ab