Kategorie

Bezpečnostní dveře, významná překážka pro bytové zloděje

Pomalu se rozbíhá další chatařská a chalupářská sezóna a obydlí osiřelá o jarních víkendech a letních dovolených začnou opětovně lákat zloděje. Každoročně to dokládají policejní statistiky.
"Během loňského července došlo k vyloupení 235 bytů a 64 rodinných domů, v srpnu zloději  vykradli 263 byty a 56 vilek" upřesňuje tisková mluvčí  Pražské policejní správy Eva Brožová. Podle ní ale počty vyloupených bytů a rodinných domů v hlavním městě v posledních třech výrazně neklesají, ale ani nestoupají.  "Přičítáme to tomu, že si lidé zvykli věnovat větší pozornost zabezpečení svých domácností. Pořizují si buď bezpečnostní dveře nebo dobré mechanické či elektronické zabezpečení," doplňuje mluvčí Brožová.

Vnitřní vstupní dveře, ploché a frézované, rám z borovicových profilů, výplň ze zesílené dřevotřísky a ocelových prutů. Křídlo je oboustranně opláštěné vrstvou hliníkového plechu a HDF deskou. Vyrábí Porta Doors, cena od 17 420 do 20 430 Kč

Dveře a jejich kritická místa

Kdo chce spolehlivě ochránit svůj příbytek, má nyní nejvyšší čas udělat potřebné kroky. Při úvahách, jak na to, je dobré vědět, že nejkritičtější jsou tři místa – vlastní dveře, zámek a zárubeň. Dveřní křídlo z překližky lze vyrazit jediným kopnutím, zámek rozlomit, kování vyšroubuje i menší šikula za pár vteřin a zárubeň roztáhne heverem. Způsoby, jak zkomplikovat zloději plány, jsou různé. Záleží prakticky jen na tom, kolik jsme do zabezpečení brány k našemu domovu investovat.
Ceny bezpečnostních dveří jsou závislé na typu, vybavení a velikosti, například standardní jednostranné dveře montované do původní zárubně stojí asi 8-15 tisíc korun, s bezpečnostní zárubní 10-20 tisíc. 

Dílčí zabezpečení

Kdo dá přednost lacinější cestě, zvolí některé z dílčích opatření nebo jejich kombinaci: Snadnému prokopnutí nebo vyražení můžeme zabránit například oplechováním vnitřní strany dveří. Zárubeň lze zpevnit ocelovým profilem nebo masivnějším protiplechem. Nasazení páčidla vetřelci znesnadníme namontováním kovového pásku, který zakryje škvíru mezi dveřmi a zárubní. Vyháčkování nebo rozlomení dvoukřídlých dveří můžeme zabránit příčnou nebo celoplošnou závorou. Běžný zámek ochrání proti rozlomení a odvrtání bezpečnostní kování nebo cylindrická vložka. Dveře můžeme navíc vybavit přídavným zámkem s řetízkem, závorou  nebo panoramatickým kukátkem.

Bezpečnostní neznamená nevzhledné. Foto: Porta Doors

Bezpečnostní dveře

Nákladnější, ale na druhé straně také spolehlivější cestou k ochraně proti vykradení bytu, jsou bezpečnostní dveře. Jejich konstrukci zpevňuje ocel a pevný rám, nebo celoplošné pancéřování. Povrch mívají z odolného masivu nebo laminátu a bývají vybavené důmyslným uzamykacím systémem. Na výrobu bezpečnostních dveří se některé firmy přímo specializují. Nabízejí je ale i další výrobci, mezi nimi i společnost Porta Doors. Ta uvedla na trh vstupní dveře se speciální konstrukcí Porta, která jim dodává odolnost proti vloupání ve třetí bezpečnostní třídě. „Konstrukci našich vstupních dveří typu Granit tvoří zesílená dřevotříska vystužená ocelovými pruty. Dodáváme je v kompletním setu spolu s bezpečnostní zárubní a štítkovým kováním. Kromě odolnosti proti vloupání navíc dobře zvukově izolují“, upřesňuje zástupce společnosti Martin Kalafút. Tyto dveře tohoto typu nejenže ochrání byt  proti zlodějům, ale také proti požáru. Jejich bezpečnostní parametry totiž zvyšuje i fakt, že  dokáží odolat plamenům alespoň třicet  minut.

Než je koupíme

Nabídka bezpečnostních dveří na trhu je pestrá. Rozhodně se ale vyplatí hledat v nabídce solidní a trhem prověřené firmy. Seriozní dodavatel nám dveře dodá a odborně namontuje, případně zajistí i nepřetržitý servis pro případ poruchy zámku nebo odcizení či ztráty klíčů. "Samozřejmě zákazníkovi vystavíme pro pojišťovnu doklad o tom, že dveře splňují potřebné bezpečnostní parametry," ilustruje praxi společnosti Porta Doors Martin Kalafút.  Při výběru vhodného typu dveří  bychom rozhodně měli dbát na to, aby měly certifikaci nejméně 3. bezpečnostní třídy. Dveře nižší kategorie nemají prakticky žádnou ochranu, naopak pořizovat si jako vstupní dveře 5. nebo 6. třídy je zase zbytečně drahé. Takové se totiž používají výhradně do obchodů, bank a různých úřadů.  
ab
ab
ab
ab
ab