Kategorie

Bezpečnost dětí v bytě zajistíte praktickým zařízením

Nejčastějším místem dětských úrazů je domácnost. Je právě ta vaše bezpečná? Prověřte ji a případné nedostatky co nejdříve napravte.
 

Malé děti jsou zvídavé a rády zkoumají neznámé věci i okolní prostředí. Pokud zkoumají pod kontrolou svých rodičů nebo starších sourozenců, možnost úrazu bývá minimální. I tak se ale někdy stává, že dítě strčí ručičky tam, kam by nemělo. Rodiče nestihnou včas zasáhnout a úraz je na světě. Jak tedy zabezpečit byt nebo dům, aby v nejhorším případě došlo pouze k lehké odřenině?

Začněte od podlahy

Nevhodná podlahová krytina patří k méně častým příčinám úrazu, může ale způsobit velice vážné poranění batolat a dětí předškolního věku. Děti, které teprve začaly chodit, ještě neumí plně ovládat motoriku a jejich malé nožky je tedy klidně zradí. Kluzká podlaha jim nenabízí dostatečné bezpečí při zkušebních a neobratných krocích. Nevhodná krytina je plovoucí podlaha a koberečky bez gumového podkladu. Kohoutkové baterie jsou pro děti bezpečnější než pákové. (Zdroj: bretwalda, www.sxc.hu) Totéž platí i pro děti předškolního věku, které mohou uklouznout při dovádění s ostatními dětmi. Nejbezpečnější krytina pro děti od 1 roku do 7 let je koberec, nepředstavuje žádné riziko úrazu. Vážné poranění mohou způsobit také prahy dveří, malé dítě o ně snadno zakopne. Je-li u vás v bytě přeci jen dřevěný či hliníkový práh, ujistěte se, že z něj nekoukají hlavičky šroubů. Pokud je to možné, vyměňte je za nižší prahy nebo je odstraňte úplně.

Termostatické nebo kohoutkové baterie

S nástupem pákových baterií si velký počet rodičů stěžoval na nesnadnou manipulaci a složité nastavení teploty vody. Do koupelen s malými dětmi se proto hodí klasická kohoutková baterie, s níž lze poměrně rychle a snadno nastavit požadovanou teplotu vody, nebo termostatická baterie, která umožní stálé nastavení teploty. Šplhá-li dítě po nábytku, přimontujte bezpečností pás proti překlopení. (Zdroj: www.chranimsvedite.cz) V případě, že baterii vyměnit nechcete nebo nemůžete, službu vám prokáže barevný perlátor. Modrá barva značí studenou vodu a červená barva vodu teplou. Děti předškolního věku již základní barvy znají, a proto se teplotu vody naučí rozeznávat rychle.

Pozor na zápalky a hořící svíčky

Fascinaci ohněm zažívají také děti, které si ale neuvědomují, jak moc jim oheň může ublížit. Zlaté pořekadlo „oheň je dobrý sluha, ale zlý pán“, byste měli svým dětem vysvětlit v raném věku a v žádném případě nenechávat hořící svíčky, zápalky nebo zapalovače v dosahu dětí. Naučte se je ukládat vysoko, kam na ně dítě nedosáhne. Pokud máte krb, ohniště nenechávejte otevřené a pořiďte skleněná dvířka. Zámek nedovolí otevřít troubu. (Zdroj: www.chranimsvedite.cz) Podobné varování patří i ke kuchyňským kamnům, sporákům a pečícím troubám. Dítě se musí naučit, že ke sporáku nesmí v době, kdy se vaří nebo peče. Dětská pokožka je příliš tenká na to, aby vydržela běžné a drobné popáleniny dospělých. Snažte se hrnce s horkým a vroucím obsahem pokládat na zadní hořáky a plotýnky, jejich ucha a držáky nasměrujte dozadu. Troubu můžete opatřit bezpečnostní pojistkou, která brání otevření dvířek. Absolutně vše, co by děti mohlo opařit nebo popálit nikdy nestavte na okraj stolu nebo na ubrus, který by dítě mohlo stáhnout směrem k sobě. S takovýmto zajištěním dítě z okna nevypadne. (Zdroj: www.chranimsvedite.cz) Samozřejmostí bezpečné domácnosti jsou koberečky na schodech, kryty do elektrických zástrček, absence volně dostupných elektrických spotřebičů v koupelně (například fénu), nepřístupné kabely, zámky zásuvek proti přivření prstů, bezpečnostní pás proti převrhnutí nábytku, protiskluzové předměty do vany nebo sprchy, zábrany vstupu (například ke krbu, ze schodů apod.) nebo zajištění oken. Investice do těchto pomůcek není vysoká a rozhodně se v domácnosti s malými dětmi vyplatí.

ab
ab
ab
ab
ab