Kategorie

Bez chladničky se už neobejdeme. Vyberte tu správnou

Bez chladničky se už neobejdeme. Vyberte tu správnou
O tom, že chladnička patří k nejužitečnějším elektrospotřebičům v domácnosti, nemá smysl dlouho diskutovat. Jak vybrat tu správnou?
Při výběru budeme postaveni před otázku, jestli vybrat lednici volně stojící, vestavnou nebo takzvanou americkou, jestli bude mít dva kompresory nebo jenom jeden, bude nás zajímat, jak má být velká a energeticky úsporná.
 

 

 

Lednice, chladnička či lednička?

Ty pojmy už často používáme jako synonyma. Lednice, lednička nebo chladnička, vždyť všichni víme, co se tím myslí. Nicméně jasné vymezení pojmů je důležité. Proto na úvod jen stručně poznamenáme, že mezi lednicí (ledničkou a chladničkou rozdíl opravdu je.
 
Lednice možná v některých kuchyních ještě stojí, ale dnes už se nevyrábějí. Lednice je elektrospotřebič, který udržuje nastavenou teplotu při určité minimální+/- toleranci, ale co je podstatné, neodmrazuje se průběžně. Naopak chladnička má podstatně větší tepelnou toleranci, protože v ní dochází k automatickému odmrazování.

 

 

 

Snad právě proto, že v současnosti se už lednice v původním smyslu toho slova na trh neprodukují, se pojmenování pro různé typy chladících skříní používají jako výrazy s významem stejným.  Při listování katalogy s  pestrými sortimentovými řadami nových a novějších novinek hi-tech elektrospotřebičů naleznete, co hledáte jak pod slovem „lednice“, tak pod  „chladnička“, „lednička“.

 

 

 

Volně stojící chladnička

Tyto chladničky jednoduše umístíme na místo, které vybereme. Výhodou je, že je můžeme snadno přemísťovat, stejně tak je k nim snadnější přístup v případě, že se porouchají. Dnešní často vysoce esteticky vydařené kousky se stávají doplňkem kuchyně, za který se není třeba stydět. Výběr volně stojících elektrospotřebičů je obecně také mnohem širší než nabídka spotřebičů vestavných.

Vestavné chladničky

Pro všechny, kterým pohled na elektrospotřebiče narušuje celkový dojem z interiéru, tu jsou elektrospotřebiče vestavné. Jsou určené přímo k zabudování do naší kuchyňské linky. Budou mít tedy dvířka ze stejného materiálu a barvy jako ostatní části linky.
Pozor, volně stojící elektrospotřebiče nikdy nepoužíváme k vestavění!

 

 

 

Americká chladnička

Americké dvoudveřové chladničky, tzv. „side-by-side“ se pomalu dostávají i do českých kuchyní. Nabízejí vysoký komfort i prostor. Nabízejí funkce pro chlazení nápojů nebo pro výrobu ledové tříště. Nebývá výjimkou, že obsahují i prosklenou vinotéku.

Jeden, nebo dva kompresory?

Jednokompresorové chladničky bývají levnější a jejich energetická spotřeba je nižší. Dva kompresory nám zajistí regulaci teplot jak pro mrazící, tak pro chladící část spotřebiče. Jednu část je možné dokonce zcela vypnout, aniž by byl narušen chod druhé části.

Velikost chladničky

Při výběru velikosti chladničky bereme v úvahu především počet členů domácnosti. Na každého člena by mělo připadat 50 – 90 litrů chladícího prostoru a alespoň 25 litrů mrazícího prostoru. Svoji roli hraje také způsob nakupování. Jsme-li zvyklí nakupovat méně často, ale zato ve větším množství, větší chladnička bude na místě.
 

Energetická úspora

U chladničky, která běží nepřetržitě po celou dobu svojí životnosti, není třeba váhat při výběru energetické náročnosti. Čím levnější chladnička, tím je její energetická třída vyšší. Některé staré ledničky bychom mohli zařadit až do třídy G, dnešní se však pohybují nejčastěji mezi třídami A++ až B. Spotřebu můžeme ovlivnit i sami, například umístěním přístroje dále od zdrojů tepla (radiátorů, trouby..).
ab
ab
ab
ab
ab