Kategorie

Bazénová chemie – jak udržet bazén čistý?

Jako bazénová chemie se označují přípravky, s jejichž pomocí udržujeme kvalitu a čistotu vody ve svých bazénech. Na rozdíl od přírodních jezírek totiž zahradní bazén totiž nemá jakoukoliv možnost samočištění vody. 

Bez pomoci bazénové chemie bychom se neobešli a neudrželi dostatečně vyhovující kvalitu bazénové vody. Voda je předpoklad života, proto i v ní nalezneme mnoho živého. Okolní vzduch, přímé sluneční záření, to vše podporuje právě růst mikroorganismů v podobě řas, prvoků či obávaných bakterií a plísní.  Jako živiny pro jmenované mikroorganismy slouží zbytky kosmetických prostředků, opalovacích krémů, rostlin, všechno to, co se s námi dostane do bazénové vody. Pokud bychom nepoužili bazénovou chemii, stalo by se nám koupání nepříjemné až nebezpečné. To z toho důvodu, že bazénová voda by zapáchala a bazén by se stal, nadrží s hnijící vodou. Termín bazénová chemie možná v dnešní bio době zní dost podezřele, veškeré přípravky jsou ale dostatečně bezpečné a prověřené řadou let užívání.

Jak udržovat vodu v křišťálově čistém stavu?

Hygienickou nezávadnost vody zajistíme, pokud budeme 1x do týdne kontrolovat pH vody a koncentraci chloru. Ideální hodnota pH pro bazény je 6,8-7,2. Dbát na hodnotu pH je důležité z důvodu, že ovlivňuje rozpustnost všech přípravků k úpravě vody.

Odstranění nečistot

K odstranění mikroorganismů napomůže dezinfekce. Koncentraci chloru, jak bylo řečeno, běžně kontrolujeme 1x týdně, je li velké horko, je nutná častější kontrola. Chlorované tablety fungující na bázi aktivního chloru jsou hojně využívané díky jejich účinnosti, spolehlivosti a výhodné ceny. Pokud nechcete využívat čištění vody na bázi chloru, poohlédněte se v prodejně po přípravcích na bázi kyslíku či bromu. Objeví-li se ve vodě řasy, odstraní je přípravky zvané algicidy. Pokud se bazénová voda zakalí, sáhněte po shlukovači -  vločkovači . Máte-li možnost bazén napustit vodou z vodovodního řádu, usnadníte si spoustu práce. Voda je již upravená a není nutné aplikovat přípravky k navázání nežádoucích minerálů, jako je tomu u vody napuštěné z vlastní studny. U tohoto typu napouštění často dojde k zelenému nebo hnědému zabarvení vody vlivem přítomnosti vysoké koncentrace železa či mědi. Pokud ke zbarvení dojde, je nutné znovu použít přípravek ke snížení minerálů. Poté již postupujte s pravidelnou dezinfekcí vody. Dávkování bazénové chemie není nic jednoduchého, ale pokud budete dodržovat všechna pravidla, můžete se těšit na čistou a křišťálovou vodu. Nezapomeňte však na zastřešení bazénů!

ab
ab
ab
ab
ab