Kategorie

Barvy: Zlato do každé rodiny!

Zlato má moc dodat interiéru finální dojem elegance a krásy, nebo jej naopak stáhnout do bažiny kýče. Použijte je s citem, a pozvedne jakoukoli místnost.

Zlatý povrch přináší do interiéru mnohé výhody: Upoutá pozornost, odráží světlo a dokáže přispět k většímu pocitu lenošivého pohodlí. Jeho krása inspiruje.

Milionářská koupelna?

Zlaté kohoutky asi mnoho z nás vnímá jako klišé zbohatlíků. Některé modely opravdu vypadají nevkusně, ale zlaté povrchy v koupelně jsou přesto dobrý nápad. Jako vždycky jde o to řídit se jednoduchými pravidly zdravého rozumu.

Ta hlavní nepsaná poučka zní: Zlato + vzorek a barva = turecká lázeň. Jinými slovy, pokud zlatý materiál zkombinujete se vzorováním a barvou, výsledek bude automaticky působit zdobně, a ne nutně v tom dobrém slova smyslu. Udržet něco takového v estetických mezích není lehký úkol. Proto raději vsaďte na klasickou bílou nebo krémovou; zlatá na ní úžasně vynikne a celek nebude přeplácaný.

Zlaté rámy a zrcadla

Rám a zlatá barva k sobě patří. Symbol opulentního barokního stylu může odpovídat zbytku vašeho zařízení, nebo sloužit jako výrazný prvek v minimalistickém interiéru. U zrcadel to platí dvojnásob. Zrcadlo v pěkném zlatém rámu odráží spoustu světla a vypadá jako malé slunce uprostřed vašeho pokoje. Podobně se k sobě hodí zlato a ornament,  ta věčná kombinace připomínající Orient a pohádky Tisíce a jedné noci. Dejte jenom pozor na další nepsané pravidlo: Čím více se povrch podobá skutečnému zlatu, tím lépe. Neberte za vděk náhražkami, které mají ošklivý citrónově žlutý tón a okamžitě na sebe prozrazují, že jsou plastové. I nápodoba zlata musí být kvalitní.

Nápadný zlatý detail

Pokud zrovna nejste Ludvík XIV. a neplánujete si postavit druhé Versailles, zlatem byste měli šetřit. Kupte si jednu výraznou dekoraci, například v etnickém stylu, a použijte ji v místnosti jako šperk. V tomto případě je dobré pamatovat hlavně na to, aby ostatní zařízení nebylo ve stylu, který se ke zlaté vůbec nehodí. Nejčastější chybou v českých domácnostech bývají zlaté doplňky ve spojení s nábytkem nebo kobercem připomínajícím osmdesátá léta. Nechcete přece, aby váš obývací pokoj připomínal film Bony a klid...

ab
ab
ab
ab
ab