Kategorie

Barvy v interiéru: Bílá barva je v kurzu, nejen na zimu

Barvy v interiéru: Bílá barva je v kurzu, nejen na zimu
Je elegantní, krásná a hodí se ke všemu. Jenom se jí občas zbytečně bojíme a považujeme ji za nudnou. Proč by se měla bílá vrátit do našeho interiéru?
Bílou dnes v interiéru sneseme hlavně na stěnách – a tam se jí zase odmítáme vzdát. Jsme přesvědčeni, že na ní bude hned vidět každé smítko prachu a z našeho domova vytvoří lékařskou ordinaci. To všechno ale nemusí platit, pokud bílou použijeme při zařizování správně. Shrňme si základní mýty o bílé barvě a výhody, které našemu domovu může přinést.

Je bílá barva jenom pro chorobně čistotné?

Většina z nás si nezvolí koberec nebo pohovku v bílé barvě jednoduše proto, že by se příliš rychle zašpinily. To ovšem není tak úplně pravda. Bílá má jednoduše tu vlastnost, že je na ní špína vidět víc než na většině ostatních barev – to ovšem neznamená, že jsou barevné předměty čistší. Pokud se vašemu potomstvu podaří umazat čokoládou hnědý potah, zřejmě skvrnu nenecháte být jenom proto, že není vidět. Dnešní prací prostředky navíc vyperou většinu textilií do běla zcela bez problémů.
Tipy: Co může být v bytě bílé? - Aktuálně například vánoční ozdoby. Bílá je pro ně ideální, přitom se u nás používá poměrně málo. Zkuste lesklé i matné povrchy, ornamenty i hladké skleněné baňky. - Stínidla lamp. Nic tak nevzbudí dojem světlé křehké nádhery jako krásné bílé stínidlo. - Velká knihovna. Máte-li větší množství knih, najdou ideální místo v bílých knihovních skříních přistavených ke stěně místnosti. Bílá způsobí, že knihy nebudou tolik opticky ukrajovat prostor a přitom vyniknou jako přirozená dekorace.
Nezapomínejte také, že bílé mohou být i snadno omyvatelné pevné povrchy. Bílý nábytek například vytvoří krásný světlý prostor, ze kterého vhodnou volbou textilií, koberců a potahů uděláte pokaždé trochu jiný interiér. Bílé nádobí nebo jiné kuchyňské zařízení zase v mžiku vytvoří dojem čistoty stylové i skutečné.
Přečtěte si další články z našeho Barevného rádce: Využití barevného spektra Proč milujeme vínovou? S oranžovou pracujte opatrně Jak v interiéru barevně začlenit dřevo? Jak si poradit s barvami v podkroví Jarní barvou je tyrkysová Modrou barvu využijete všude Zařizujete? Nebojte se černé barvy

Působí bílá barva příliš nemocničně?

Může se to stát, ale dá se tomu velice lehce odpomoci. Vyhněte se používání bílé výhradně na hladkých lesklých plochách, pracujte s texturou. Bílá je jemná a jednoduše krásná, proto velice dobře snese plastický vzorek nebo dokonce ornament. Tím samozřejmě nemáme na mysli klasické české květované záclony. Pro romantický a přitom vkusný vzhled zkuste třeba zeď polepit kvalitní bílou tapetou s plastickým vzorkem. Samozřejmě na ní lze kombinovat i dva odstíny bílé.

Bílá není nikdy čistě bílá

S tím souvisí i jeden zajímavý postřeh: Všimněte si, že bílá takřka nikdy není opravdu čistě bílá. Většinou má chladný nebo naopak hřejivý nádech, hraje do modra, do krémova, do žluta a podobně. Berte na to ohled při zařizování – smetanově bílá a chladnější pastelové barvy k sobě například často příliš neladí. Teplé tóny bílé se také hůře snášejí s každou výraznou barvou, mnohem lépe jim vyhovují ty tlumené.

Bílá je ideální pro doplňky

Stejně, jako se v módě neustále vracíme k černé, tak zůstává v bytovém designu klasickou jistotou právě bílá barva. Má to svoje opodstatnění. Například předměty z bílého porcelánu nebo s bílou glazurou působí luxusně, i když nemusejí být nutně drahé.
Jak bílou kombinovat? - Bílá na podlaze a barvy na nábytku pomohou opticky zvětšit prostor, ale budou působit více neútulně a stylizovaně. Naopak tmavší barva podlahy vás „uzemní“ a napomůže k pocitu útulnosti. - Černobílá kombinace je jistě nadčasová, může ale působit velmi tvrdě, protože jde o absolutní kontrast. Pro podobný, ale jemnější a „koukatelnější“ efekt zkuste černou nahradit šedou nebo chladným odstínem hnědé. - Pozor na kombinace s jinými zářivými barvami, jako je například jasně světle žlutá. Váš pokoj by mohl působit tak jásavě, až by vám oči přecházely, a tentokrát ne v tom dobrém smyslu slova.
Budete-li se bílé držet například při nákupu nádobí, oceníte ještě jednu výhodu: Když se jeden kousek rozbije, nebude tak těžké najít za něj náhradu. V neposlední řadě dodá bílá na půvabu i levnějším doplňkům z umělých hmot. Další výhodou je to, že neutrální elegance bílé dává volný prostor trochu bláznivějším a opulentnějším tvarům. Dopřejte si vtipnou designovou slánku nebo mísu na oříšky a sami uvidíte, jak stylově takový drobný detail působí.

Hodí se na stěny jenom bílá?

Snad jediným místem, kde se u nás bílá stále drží jako osvědčená klasika, jsou stěny interiéru. Přitom právě tady by se hodilo trochu více odvahy. Bílá na stěnách má totiž dva hlavní účely: prosvětlovat a tvořit neutrální základ pro barvy. Pro začátek tedy třeba zkuste vybrat jednu ze stěn (kromě té okenní) a vymalovat ji sytou kontrastní barvou. Podobně samozřejmě poslouží i barevná tapeta. Bílá dominující zbytku stěn i zařízení pokoje potom ještě vynikne a váš interiér nebude zbytečně působit, jako byste se snažili napodobit princeznovskou komnatu z televizní pohádky.
ab
ab
ab
ab
ab