Kategorie

Barvy nejen pro dobrý spánek - 2. díl

Dobrý spánek je dán nejen kvalitním lůžkem, ale i prostředím, ve kterém usínáme. Pokud namícháme dobré „barvy světa“ a ulehneme na kvalitní matraci, jež se plně přizpůsobí našemu tělu, budeme chtít spát věčně (tedy obrazně řečeno).
 

Zdravé barevné spaní

Matrací existuje nepřeberné množství, zkušení praktici však doporučují dodržovat jedno základní pravidlo: „Pokud na matraci bude spáč ležet na boku, jeho páteř by měla být ve své přirozené rovině bez zakřivení. Lidé středního věku a senioři by výběru lůžka měli věnovat zvláštní péči. Většina z nich již má nějaké specifické zdravotní potíže či omezení,“ říkají ve společnosti Gumotex, která se chlubí testovanými lůžky pro všechny věkové skupiny.
 
Nabízejí například matraci zhotovenou bez lepení ze dvou druhů latexu – pevnou podporou (spodní vrstva s vyšší hustotou) a výjimečnou měkkostí (horní vrstva s nižší hustotou). Používají materiál s otevřenou strukturou buněk, která podporuje účinnou cirkulaci vzduchu a zabraňuje zadržování vlhkosti v jádru matrace. Lůžka jsou charakteristická antibakteriálními vlastnostmi a výraznou elasticitou.
 
„Takzvaných chytrých matrací, které jsou ušity uživateli doslova na míru, je na českém trhu hodně, zatímco barev jako bychom se báli,“ říkají na závěr interiéroví designéři.
 

Trendy pro rok 2008 

White Lady

Bílá je in. Místnosti vymalované bílou barvou působí velkoryse a poskytují mnohem více optického prostoru. Bílá je trend, ale vždy s více než jedním barevným tónem. Sněhobílá je něco jiného, než je mramorově bílá, krémová nebo jemně nažloutlý tón champagne. Může se zdát, že bílá barva je příliš obyčejná. Má však mnoho odstínů a stupňů napětí. Může být matná nebo lesklá, tvrdá či měkká, chladná či hřejivá nebo mléčná či studená jako měsíční svit. Bílá barva může působit jako lněné plátno nebo papír, může vznešeně zežloutnout, nasadit drahou patinu či vyzařovat tichý čirý klid a rozvahu.
 

Přírodní elementy

Tento trend se vrací zpět ke kořenům. Vrzající prkna, oheň v krbu, rustikální stěny z hrubě tesaných lámaných kamenů, vysoký koberec z ovčí vlny – to vše nás vrací zpět do přírody. Přírodní styl vyžaduje teplé kořeněné tóny stejně jako odstíny pevné terakoty a kůry stromů. Pohodlná vyplétaná křesla, útulné rohové lavice a hodně dřevěných obkladů na chodbě, v obýváku i jídelně jsou hlavními dominantami.
 

Zelená harmonie

Zelená je barva přírody a harmonie. Zelené běhouny, vázy, koberce a ladící mentolově zelené polštářky a čerstvě vymalované stěny. Zelená barva představuje charakter, radost ze života a osobnost. Výrazné jednotné tóny nebo filigránové vzory se postarají zábavu a dodají eleganci.
 

Barevná romantika

Rozsáhlé sbírky barev jsou pohlazením pro naše smysly, zejména pokud jsou sestaveny hravě a nápaditě v jednotnou zhmotnělou představu. Veselost, čerstvost a světlost vytvářejí základní předlohu pro různé květové vzory, proužky či kostky. Jakékoliv oživení pokoje pomocí polštářků a jiných doplňků dělá divy.
 
Proto se vážení čtenáři Světa bydlení neobávejte a pusťte barvy do svých domovů! Necítíte-li se na celkovou proměnu svého bytu v barevnou duhovou oázu, vydejte se cestou barvy vždy na jedné ze čtyř stěn pokoje. Dokonce je vhodné ji pojmout jako barevný obdélník na bílé stěně, který je ve výsledku rovnoměrně orámován bílou podkladovou barvou. Takovou barevnou úpravu je vhodné zvolit na tu stěnu, která má optimální světelné podmínky. Může to být zeď, proti níž je situováno okno, nebo je nasvícena vybraným solitérním svítidlem.
 
ab
ab
ab
ab
ab