Kategorie

Barvy kuchyně

Kromě vymalování stěn a nejrůznějších doplňků je důležité vybrat barvu kuchyňského nábytku. Může se to zdát snadné a může se zdát, že prostě jenom dáte na svůj vnitřní pocit, aby rozhodl, zda budete mít kuchyň třešňovou nebo zelenou. Ale potom v prodejně spatříte záplavu dvířek a přijdou otázky – jaké máte dveře a okna? A jaké podlahy?
V podstatě máte na výběr ze dvou možností: buďto zvolíte přírodní dřevěný dekor, nebo dáte přednost oku lahodícím barevným řešením. Možná je i kombinace obou výše uvedených.

Desén dřeva je nadčasový a působí vždy elegantně. Foto: Gorenje

Dekor dřeva

Existují dřeviny, které jsou vyloženě trendové a módní – jedná se především o výrazné exotické dýhy, které se však často kombinují s dalšími materiály, jako je například lak. Obecně jsou ale dřeviny vhodná volba pro svoji nadčasovost a buková kuchyň bude stejně hezká za rok, jako byla před pěti lety. O dubové rustice to platí stejně tak. Pokud vás nějaká dřevina osloví svým vzhledem, rozhodněte se pro ní. Pokud máte na zemi dlažbu a v kuchyni dvoje březové dveře, bude i březová kuchyň správná volba. Pokud ale máte březovou plovoucí podlahu, březové dveře a vyberete si březovou kuchyň s pracovní deskou v dekoru břízy, výsledek bude s největší pravděpodobností fádní a splývavý. A pokud se ve výběru nebudete umět rozhodnout a budete mít více kandidátů, vsaďte na nové a neokoukané dekory, ať má vaše kuchyň punc originálu.

Světlé pastelové barvy s kovovými doplňky působí exklusivním dojmem. Foto: Sykora

Pastelové barvy

Barevné kuchyně bývají především moderní, nebo luxusně stylové. Pokud chcete kuchyň moderní, volte kombinace kovu. Bílá, šedá, titanová nebo pastelově barevná dvířka budou v této kombinaci to pravé. Klasická honosná bílá kuchyň s výrazně profilovanými dvířky třeba v romantickém nebo koloniálním stylu také perfektně vynikne právě s čistě bílým korpusem. Barevné kuchyně se hodí všude tam, kde by sladění s dřevinou nebo s více druhy odlišných struktur materiálů bylo obtížné.

Atraktivní rudá kombinace s teplým odstínem dřeva bude slušet i vaší kuchyni. Foto: Sykora

Kombinace barev a dřeva

Takováto kombinace nabízí nejvíce kreativity. Jemně a harmonicky vypadá světlá přírodní třešeň a lak ve slonové kosti. Jenom o něco málo tmavší třešeň v kombinaci s temným antracitem působí moderně a obě varianty vám budou připadat stejně úžasné. Není však možné kombinovat cokoli, je potřeba vybírat s citem. Vhodně vypadá použití kontrastů, pozor však na kombinace splývavé (například červená s třešní).
ab
ab
ab
ab
ab