Kategorie

Barvy a materiály moderní koupelny

Uniformní koupelny obložené obklady s jednotným motivem, a to shodou náhod zcela stejným, jaký najdeme i na toaletě, v kuchyni a případně i v prádelně, jsou naštěstí dávnou minulostí. S barevností koupelen se v současné době hodně experimentuje.
Koupelna je místem, které nás s trochou nadsázky ráno vítá do nového dne a večer ukládá spát. Je tedy třeba, abychom se v ní při všech činnostech cítili příjemně, ať už ji využijeme k rychlé ranní hygieně nebo k voňavé večerní relaxaci. Právě volba materiálů a barev bývá jedním ze zásadních rozhodnutí. Pečlivě hlídejme jemnou rovnováhu mezi vzhledem a funkčností.

Pastelové barvy neomrzí

Jemné pastelové barvy nejsou sice nejnovějším trendem, ale jedná se o stále moderní a osvědčenou volbu. Tato koupelna se nám jen tak neokouká ani nezprotiví. Pastelové barvy se snadno kombinují s jinými barvami, chybu neuděláme zejména v kombinaci s bílou.

Neutrální barvy

Oblíbené jsou decentní neutrální tóny, jako smetanová, písková, šedobéžová, šedomodrá nebo antracitová. Tyto jemné tóny se snadno kombinují s dalšími materiály. Vhodné je například dřevo nebo kov. K jemným odstínům se výborně hodí neředěné barvy, například červená, vínová nebo oranžová, které místnost oživí a dodají jí náležitý šmrnc.

Mozaika

Stále atraktivně působí mozaikové prvky. Můžeme je použít jako barevný kontrastní doplněk ve formě jemného proužku. Mozaika však můžeme umístit i na celou stěnu, kde se bude vkusně doplňovat s vedlejší stěnou z klasických kachliček ve stejném barevném odstínu.

Barva pomerančů a kiwi

Dnešní trend velí návrat k přírodě. Aktuálně patří mezi nepoužívanější barvy pomerančová, světle zelená, černá, šedá, přírodní dřevo nebo kobalt. Z motivů se často setkáváme s květinami. - Kontrast barev je působivý, kombinovat bychom však neměli více než tři barvy.

Máte rádi tmavé barvy?

Tmavé barvy vyniknou především v prostorných koupelnách. Vybereme si místo, kam chceme tmavé obklady umístit. To se stane dominantou celé koupelny. Může se jednat o sokl za závěsným WC, prostor kolem umyvadla, obklad vany nebo o celou jednu stěnu. Oproti takovému výraznému pozadí nejlépe vyniknou koupelnové doplňky.

Pozor na zářivý lesk tmavých odstínů

Nevýhodou tmavých barev s leskem je jejich choulostivost na údržbu. Obzvláště černé obklady nepříjemně zvýrazní každou zaschlou kapku vody. Proto bychom se měli vyhýbat místům náchylným k postříkání.

Malý prostor – světlé barvy

Pokud disponujeme menší koupelnou, na tmavé barvy raději zapomeňme.  Tmavá barva prostor opticky výrazně zmenší a na citlivější povahu může i průměrně velká koupelna působit stísněným dojmem.

Minimalismus

Trendem dnešní doby je jednoduchost a praktičnost. Dříve oblíbené bordury ustupují do ústraní. Ozdobou koupelny se stává její funkční vybavení. Oblíbené jsou obklady přírodního vzhledu, hladkých linií s minimem ozdobných prvků. Vyrábí se velmi zdařilé imitace přírodních materiálů, různých kamenů, mramorů nebo přírodních textilií, juty nebo kůže. Výhodou napodobenin jsou mnohem lepší technické vlastnosti nežli u přírodních materiálů.

Umyvadlo na míru

Velikost a tvar umyvadla by měl odpovídat velikosti koupelny. - Před umyvadlem by vždy mělo zůstat alespoň 80 cm volného místa. - Okolo umyvadla by mělo být 10 cm, pokud tam plánujeme držák na ručníky, tak minimálně 20 cm volného místa. - Pokud nemůžeme umyvadlo na naší malé koupelny vhodně umístit, vyzkoušejme rohové umyvadlo.
Typ umyvadla  Šířka (cm)  Hloubka (cm)
Standardní umyvadla 50 - 65 42 - 50
Malá umyvadla 50 - 55 40 - 45
Velká umyvadla 80 - 100 50 - 65
Dvouumývadla 120 50 - 65
Umývátka 35 22

Tvar umyvadla

Stálicí jsou elipsovitá umyvadla. Trendy, a to zejména do moderních koupelen, jsou hranatá umyvadla, ať již ve tvaru čtverce či obdélníku. Zajímavým prvkem koupelny může být umyvadlo ve tvaru škopku. Jedná se o umyvadlo, které jakoby leží na nosné desce.

Je libo kamenné nebo dřevěné umyvadlo?

Přestože nejoblíbenějším materiálem je pro svoji snadnou údržbu sanitární keramika, prosazují se čím dál více i jiné materiály. Žádané je například dřevo, nerez, ocel, sklo, kámen, pryskyřice nebo kombinace těchto materiálů. Skleněná umyvadla jsou vyráběna z bezpečnostního skla, takže v případě pádu se umyvadlo rozbije na malé neškodné kousky, o které se nemůžeme poranit. Mezi nejluxusnější umyvadla patří křišťálová, za ty si však budeme muset pořádně připlatit.
ab
ab
ab
ab
ab