Kategorie

Barva na stropě - ano, nebo ne?

Říkáte si, že barevně natřený strop prostě není normální? O to právě jde. To nejhorší, co se vám může v životě stát, je být za všech okolností úzkostlivě "normální".

Barvy jsou snad nejjednodušší způsob, jak do svého života vnést něco nového. Snadno se mění, snadno se jich zbavíte (pokud si je zrovna nenecháte vytetovat na tělo) a můžete je kombinovat, jak se vám právě zamane. Co takhle vybrat novou barvu pro váš strop?

Všechno na vás padá?

Rozšířená poučka říká, že tmavý stop opticky působí, jako by vám padal na hlavu. Tato iluze má něco do sebe, ale z velké části je to jenom otázka zvyku. Schválně vyzkoušejte malý experiment: Stoupněte si do místnosti otočené na východ, kde nesvítí žádné umělé světlo, a rozhlédněte se. S největší pravděpodobností bude strop vizuálně tmavší než většina stěn. Měli jste z toho někdy špatný pocit? Vsadíme se, že jste si toho dosud ani nevšimli. Když strop natřete barvou, změnu pochopitelně zaznamenáte, protože to bude pro vaše oko něco nového. Ale zvyknout si na novinku je jenom otázkou času. Žádný strach, bude to jeden z těch lehčích úkolů, které vás v životě čekají.

Vybrat správnou barvu

Zábrany jsme tedy překonali, začíná legrace. Jaká barva se na strop hodí? Pokud nemáte opravdu velkou odvahu, začněte méně drastickou změnou a vsaďte na osvědčené pastelové barvy. Vzpomeňte si na zámecké interiéry, jejichž strop často nebývá čistě bílý, ale přesto na sebe nestrhává pozornost a ladí se zbytkem místnosti. Ostatní zařízení nemusí být nutně v pastelových tónech. Světle modrá nebo zelená barva na stropě vytvoří hezký a nenásilný kontrast k nábytku z přírodního dřeva, ale i k jiným neutrálním odstínům. Na textilu si pak můžete pohrát se stejnou barvou v intenzivnějších variantách.

Celý, nebo jen částečně?

Pořád máte z barevného stropu trochu obavu? Máme další tip: Nemusí být barevný celý. Určitě jste i vy někdy byli v pokoji, který má na stropě štukový ornament, uprostřed vyplněný barvou. Vy pochopitelně nemusíte složitě vyrábět štuky, postačí, když necháte na okrajích stropu širokou bílou borduru. A když jsme u toho, malování stropu pokud možno svěřte odborníkovi, nebo mu alespoň věnujte náležitou přípravu a použijte krycí pásku. Jestliže se budete snažit okraje trefit "od oka", je prakticky zaručeno, že nebudou vypadat dobře.

ab
ab
ab
ab
ab