Kategorie

Barové posezení v kuchyni

Vysoké židličky na štíhlých dlouhých nohách, pultík a hned za ním pracovní plocha, obvykle s varnou deskou. V kuchyni se stále častěji můžeme setkat s barovým pultem a židlemi, které slouží většinou pro rychlou snídani.

Barový pult slouží výborně také pro usazení návštěvy, aby nám zpříjemnila finální práce při přípravě pokrmu. A zatímco přátelé popíjejí aperitiv, mohou ze židliček na čapích nohách sledovat, co pro ně chystáme za specialitu.

Správná výška barového pultu

Barový pult bývá obvykle v kuchyni spojen s pracovní deskou, měl by být tedy také ve stejné výšce, tedy asi 85 až 90 centimetrů. Pokud ho chceme umístit výše, neměl by rozdíl výšky pracovní desky a jídelního pultu činit více než 10 cm, aby obsluhování bylo příjemné a pohodlné. Židle k barovému pultu musí mít oporu pro nohy a sedák by měl být asi o 20 centimetrů níže, než samotný pult. U těchto židlí je kladen větší důraz na pohodlí, neboť sezení na vysokých stoličkách je namáhavější, než na klasických židlích

Módní doplněk, nebo praktické využití?

Barové pulty i židle odpovídají svými rozměry provozu barů – pulty jsou užší než běžné stoly a židle slouží sice k posezení, ale neměly by překážet běžnému provozu. Proto vysoké nožky – jestliže si chceme k baru sednout či od něj odejít, nemusíme židli odsunovat, stačí z ní sklouznout. Pokud uvažujeme o barovém pultu v kuchyni, měli bychom si ujasnit, zda to bude jediné místo k posezení i k jídlu nebo pouze jedna z více variant. Jídelní pult s vysokými židličkami si do kuchyně vybírají většinou lidé svobodní nebo rodiny s odrostlejšími dětmi. Často je také jedinou možnou variantou do velmi malých kuchyní, kam by se klasický stůl nevešel a sklápěcí není vhodný.

Jaká má být barová židle

Kuchyňská židle obecně by měla být lehká, pevná a stabilní. Rozšíření barového sezení i do obytných interiérů si vyžádalo především u židlí zajímavější design a navíc i pestřejší nabídku barev a materiálů. Praktická může být v tomto případě trojnožka, i když první dojem tak možná nevyzní. K onstrukce barových židlí bývá nejčastěji z hliníkových nebo ocelových profilů či trubek, sedáky mohou být z různě tvarovaného plastu, dřevěné, případně polstrované, většinou s nízkou opěrkou. Zajímavé jsou sedáky z mořené ohýbané překližky, židle z ratanu či z exotického dřeva. Extravagantním hitem jsou v současnosti stoličky z plexiskla, provzdušní interiér a i přes vzhledovou subtilnost jsou dostatečně pevné a odolné. Tvarově či materiálově zajímavá židle se může stát dominantním prvkem interiéru, avšak při jejím výběru musíme mít na paměti, že židle slouží především k sezení a proto je pohodlí na prvním místě. Při nákupu tedy vždy chvilku posedíme.

ab
ab
ab
ab
ab