Kategorie

Barevný svět dítěte

Děti milují pestrost a příjemné, optimistické prostředí. Vědomým využíváním barev v dětském pokoji lze ovlivnit chování příliš "živého" dítěte, podpořit jeho soustředění a naopak, klidné a pasivní dítko pozitivně naladit.
Vědecky je prokázáno, že děti barvy nejintenzivněji vnímají do věku šesti let. Pak již mají svou oblíbenou barvu, ale v průběhu puberty se vkus většinou změní ve prospěch decentnějších tónů. Jak vyřešit barevnost stěn, nábytku a doplňků dětského pokoje, aby v něm dítě našlo svůj pestrý svět a celek působil vyváženě?

Světle modrá barva uklidňuje a napomáhá soustředění

Modrá je dobrá, zelená ještě lepší

Na stěny dětského pokoje volíme barvy s uklidňujícím a harmonickým účinkem. S ohledem na velikost místnosti a dispozici slunečního svitu to může být pastelově modrá, která navodí neutrální atmosféru klidu a soustředění. Určitou fádnost modré barvy pozvednou žluté či oranžové drobnosti. Ale pozor, všeho s mírou! Žlutá barva má sice pozitivní a povzbuzující účinek, ale na větších plochách dráždí zrak. Něžná růžová dává prostoru rys ženskosti. Zařízení ve stylu panenka Barbie dětský pokoj zjemní. Vyváženost interiéru podtrhnou doplňky v bílé barvě. Do malých nebo tmavších místností, kam během dne nepřijde mnoho přirozeného světla, se hodí oranžová, která osvěžuje a rozšiřuje prostor. Měkkost a svěžest podtrhnou doplňky hnědé barvy; doplňky z keramiky a předložky z umělé kožešiny. Zelená barva symbolizuje rovnováhu a harmonii a je známá svým regeneračním účinkem. Matné, přírodně laděné tóny zelené v kombinaci s bílou, jemně růžovou nebo mořskou modří podporují vitalitu a odstraňují poruchy spánku.

Světlý nábytek a jemná malba snesou dva až tři kousky doplňků v červeném ladění

Problémové barvy – žlutá a červená

Je dokázáno, že kojenci a batolata pláčou častěji, když spí ve žlutém pokoji. I když tato barva odráží nejvíce světla a dává prostoru slunečný, radostný nádech, stimuluje nejvíce buňky zrakového aparátu. Tím se stává dráždivou, až agresivní. Proto do dětských pokojů nejsou sytě žluté tóny vhodné, zrovna tak jako odstíny červené nebo oranžové, protože narušují soustředění a myšlenkovou činnost. Většinu těchto barev využijeme pouze na několik doplňků.
ab
ab
ab
ab
ab