Kategorie

Barevný rádce: Vládne u vás doba bronzová?

Bronz je ze všech kovových odstínů nejvhodnější pro celoroční dekorace a nejlépe evokuje útulný domov. Vyzkoušejte ho i vy.

Není pochyb o tom, že metalické odstíny dodávají místnosti charakter a zdůrazňují tvary předmětů i záhyby stěn. Který z majestátně vyhlížejících kovů si ale vybrat?

Bronz ladí s teplem domova

Jako první nás samozřejmě napadne zlato nebo stříbro. Obě však mají své nevýhody - zlato může vypadat až příliš opulentně (a lacině, pokud si pořídíte jen velmi levnou náhražku), a stříbro zase navozuje pocit chladu a připomíná třpytky na vánočních ozdobách. Bronzové odstíny naproti tomu dodají lesk, aniž by na sebe přehnaně strhávaly pozornost. Kovové odlesky bronzové barvy nádherně odrážejí sluneční paprsky, světlo svíček, lampy i ohně z krbu, a umocňují ve vás pocit, že jste doma, v teple a bezpečí.

Ideální barva podzimu

Bronzové odstíny jsou sice příjemné po celý rok, ale ze všeho nejlépe ladí právě k podzimu. Slunce je nízko, jeho paprsky jsou spíš líně oranžové než jásavě žluté, a my hledáme každý způsob, jak je ve svém bytě na chvíli zdržet, než nastane soumrak. Pokud alespoň jednu stěnu v místnosti natřete bronzovou barvou s metalickým leskem, oranžové podzimní slunce u vás doma získá na síle. Barva zachytí každý paprsek a pohled na stěnu pak bude mnohem víc relaxační, než kdyby zůstala čistě bílá.

Staré nebo staronové

Kromě podzimního slunce si bronz ideálně rozumí i se vším věkovitým, antikvárním a starožitným. Vlastně ani nezáleží na tom, jestli si přinesete domů autentický předmět ze starožitnictví (případně ho po někom zdědíte), nebo koupíte nový. Bronzový povrch v každém případě navodí příjemnou nostalgickou náladu. Na rozdíl od zlatých nebo stříbrných ploch v sobě mají ty bronzové automaticky jistou patinu, krásnou zašlost, která připomíná staré časy.

ab
ab
ab
ab
ab