Kategorie

Barevný rádce: Váš domov ve fialové

Máte rádi fialovou a chtěli byste vědět, s jakými barvami ladí? Nebo jste se jí naopak doteď raději vyhýbali? V každém případě čtěte dál, prozradíme vám, jak může fialová oživit váš domov.

V mnoha kulturách je fialová barvou duševní síly a autority. Symbolizuje vznešenost a patří k barvám, které věcem dodají eleganci a dojem nákladnosti.

S čím si fialová rozumí?

Pro stylový efekt zvolte kombinaci s šedou a černou. Dál už radši zachovejte minimalismus - když přihodíte volánky, ornamentální vzory a lesk, výsledek by snadno mohl sklouznout k vykřičenému domu. Spojení fialové a tmavých barev je sexy samo o sobě. Úplně jinou tvář fialové objevíte, když k ní přidáte zelenou nebo žlutou. Najednou je tu jarní atmosféra, pocit živých, voňavých květin a barevné přírody. Tady naopak mají ozdobné detaily svoje místo, zvlášť ty hravé a vtipné. Třetí možností je prosté zasnoubení fialové barvy s bílou. Stejně jako v jiných případech i tentokrát bílá dodá čistotu, pestrá barva zase charakter.

Kdy a kde fialovou použít?

Obývací pokoj a ložnice

Šedo-fialová kombinace se výborně hodí pro obývací pokoj. Dejte si ale pozor, často bývá k vidění v katalozích obchodů s nábytkem a pomalu se z ní stává klišé, takže pokud chcete zůstat originální, musíte si o to víc dát záležet na detailech. Černá a fialová jsou zase nádherným základem pro barevnost ložnice, ve které chcete navodit klidnou a trochu tajemnou atmosféru. Použijte velmi kvalitní potahové látky s krásnou texturou, přidejte dekorativní předměty z lesklého tepaného kovu a máte moderní variaci na orientální styl.

Dětský pokoj

Jarní paleta fialové, zelené a žluté se bude báječně výjimat v dětském pokoji. Nezůstávejte jenom u stěn, zkuste natřít i nábytek nebo koupit povlečení v odpovídající barevnosti. Dávejte při tom pozor na to, aby barvy zůstaly vyvážené a jedna výrazně nepřevážila nad ostatními. Výhoda? Až dítě zatouží po změně nebo mu stávající nábytek bude malý, můžete při dalším nákupu vybírat hned ze tří různých barev.

Kuchyně a koupelna

Dvě místnosti, ve kterých je pocit čistoty nejdůležitější. Lilkově fialová barva v kuchyni probudí nejen vaši chuť k jídlu, ale bude vás lákat i k samotnému vaření, které někdy může být jenom nepříjemnou povinností. O něco teplejší odstín švestkových povidel zase udělá z koupelny klidné místo pro relaxaci a nebude působit tak chladně, jako to umí například modrá barva. Zdá se vám fialová pro koupelnu trochu moc, nebo chcete v malém prostoru použít spíš světlé barvy? Pak zkuste aspoň fialové ručníky a osušky.

ab
ab
ab
ab
ab