Kategorie

Barevné kombinace pro váš byt: Průvodce Světa bydlení

Ideální je v případě nejistoty svěřit zařizování domu nebo bytu profesionálovi, který už má v hlavě sesumírovaná základní pravidla a triky – ostatně jeho návrh si vždycky můžete sami doladit. Zřejmě každý z nás by se ale rád naučil být takovým bytovým designérem sám.

Kromě ušetřených peněz nás láká i pocit uspokojení z toho, že ten obdivuhodný výsledek bude jen a jen naše dílo.

Přečtěte si další články z našeho Barevného rádce:Využití barevného spektraProč milujeme vínovou?S oranžovou pracujte opatrně Jak v interiéru barevně začlenit dřevo? Jak si poradit s barvami v podkroví Jarní barvou je tyrkysová Bílá barva v interiéru nemusí být nudná Modrou barvu využijete všude Zařizujete? Nebojte se černé barvy

Zkusme se tedy trochu víc ponořit do tajemství výběru a kombinace barev. Barevného průvodce Světa bydlení otevíráme několika základními radami, na které je třeba pamatovat už v začátku.

1. Výběr barev musí počítat se světlem

Zní to samozřejmě, ale zdaleka ne každý je nakonec ochoten toto pravidlo respektovat. Určitá barva se nám prostě líbí natolik, že ji použijeme například na stěny, ačkoli tušíme, že je příliš tmavá a celou místnost opticky zmenší.

 

Zajímavý a obvykle i žádoucí efekt vznikne například tehdy, pokud na tmavší stěnu (okenní, výklenkovou...) použijete o stupeň světlejší odstín barvy, který je na ostatních stěnách. Stejně tak se dá pochopitelně pracovat i se stísněným dojmem v úzké místnosti.

2. Vezměte v úvahu již existující barvy

Vybíráte-li například odstín podlahové krytiny nebo nábytku, oproti všeobecnému přesvědčení nemusíte mít v hlavě předem celé barevné řešení místnosti až do posledního polštářku a stínidla lampy. Právě naopak, pokud si uděláte takto pečlivý plán, riskujete, že vytvoříte místnost, kam bude těžké něco vhodného dokoupit. Moudřejší bude určit si větší potenciální skupinu barev, které se vám líbí a navzájem k sobě jdou, vybrat mezi nimi jednu neutrální a tu použít na převládající barevný prvek v místnosti. Abyste to úspěšně zvládli, budete ale potřebovat následující pomůcku:

3. Kruhové barevné spektrum je váš kamarád

Rozhodně nemusíte být designér, módní návrhář a dokonce ani profesionální malíř pokojů, abyste je využili. Neodbývejte rozhodování s tím, že přece poznáte vlastním okem a zdravým rozumem, které barvy se k sobě hodí. Některé kombinace by vás totiž vůbec nemusely napadnout bez tohoto pomocníka, a přitom se vám překvapivě zalíbí. Barevný kruh je samozřejmě potřeba správně „číst“, aby opravdu udělal dobrou službu, proto barevným schématům věnujeme některý z nejbližších dílů tohoto seriálu.

4. Monochromatika není spása

Často se dopouštíme té chyby, že si vybereme jednu barvu a máme pocit, že jakýkoli její odstín půjde dohromady s těmi ostatními. Nezřídka jde o hnědou nebo béžovou – jak to dopadá, pokud tomuto pocitu podlehneme, dobře ilustruje tento extrém z našeho seriálu Módní policie. Kromě mylnosti tohoto předpokladu spočívá problém ještě v jedné věci: Kombinace odstínů neutrální barvy působí smutně a nudně, s výraznou barvou zase docílíme agresivně řvavého interiéru.

5. Vyberte výraznou barvu jako akcent

Ano, výrazná barva v interiéru je žádoucí, ale pokud nemáte opravdu hodně velkou odvahu a nevěříte si, že se vám bude strašně líbit ještě za deset let, nepoužívejte jí příliš. Mnohem lépe bude fungovat jako výrazný detail poutající pozornost.

 

Vhodnou formou je například volba jedné výrazné zdi, která bude mít zcela jinou barvu než ostatní. Nemusí ani jít o jednolitou plochu – vyberte si dvou až tříbarevnou vzorovanou tapetu, která se bude hodit k ostatním stěnám, a výsledek vás překvapí.

6. Nebojte se kontrastu

S tím souvisí i další rada: Kontrast je dobrá věc a vůbec nemusí vypadat násilně. Je totiž potřeba si uvědomit, že kontrast nemusí vzniknout jenom mezi dvěma sytými a nápadnými barvami. I dvě tlumenější barevné plochy například ve světle modré a oranžové vytvoří poutavou kombinaci a přitom se k sobě skvěle hodí (jak si příště ukážeme právě na barevném schématu). Naopak u kontrastu dvou silných barev riskujete, že vás unaví ještě dlouho před tím, než budete ochotni vyměnit nábytek nebo znovu vymalovat. Pokud se vám líbí, není důvod, proč ho nepoužít třeba na doplňcích – závěsech, polštářích nebo potahu křesla, který nebude problém nahradit jiným.

ab
ab
ab
ab
ab