Kategorie

Barevná inspirace: Šedá barva je kamarád. Nebojte se jí

Šedá barva v bytě? Mnohým ta představa asi přijde fádní, nebo rovnou smutná. Ve skutečnosti je ale šedá právě to, co může vaše bydlení barevně zachránit
Představte si barevný obraz na bílé stěně. Syté odstíny vynikají, ale kontury se ztrácí a splývají se zdí. Když si stejný obraz představíte na šedém podkladu, najednou je to opravdu vystavené umělecké dílo, objekt hodný pozornosti a obdivu. V galerii tento efekt vytváří nasvícení, vy ale speciální bodová světla nepotřebujete. Jemný kontrast je pouze jedno z kouzel, kterými šedá barva zvládne proměnit váš interiér.

Šedá je malířské plátno pro váš byt

Neexistuje zřejmě lepší neutrální podklad než šedá. Bílá je příliš obvyklá a leccos se v ní barevně trochu utopí, černá moc upozorňuje sama na sebe. Ale odstíny šedé nabídnou ideální pozadí pro cokoli barevného, co by mělo vyniknout. A to nejlepší? Barevných předmětů nemusí být hodně. Šedá z nich udělá hvězdy tak jako tak. Zdobný předmět bude na tmavošedém podkladu vypadat nákladně a stylově.

Šedé zdi nejsou smutné

Přečtěte si další články z našeho Barevného rádce:Využití barevného spektraProč milujeme vínovou? S oranžovou pracujte opatrně Jak v interiéru barevně začlenit dřevo? Jak si poradit s barvami v podkroví Jarní barvou je tyrkysová Bílá barva v interiéru nemusí být nudná Modrou barvu využijete všude Zařizujete? Nebojte se černé barvy
Bojíte se, že šedá výmalba na zdech udělá z vašeho pokoje smuteční síň? Pro jistotu dejte přednost světlejším odstínům. Budou vypadat elegantně, ale ne pochmurně, zvlášť když je doplníte dalšími barvami. I tmavošedá má ovšem svoje místo a může vypadat naprosto skvěle. Použijte ji tam, kde chcete vzbudit dojem nenápadného přepychu a vystavit například starožitné umění. Aby se z místnosti tak docela nestala tmavá zámecká obrazárna, pohlídejte si dostatečný zdroj světla. Šedé povlečení u nás není častá volba, a je to možná škoda.

Textil v šedé barvě vypadá luxusně

Je to fakt a všimnete si toho zejména na povlečení z opravdu kvalitního materiálu: Světle šedá barva nečekaně vábí k odpočinutí a zdůrazní hebkost látky. Podobně fungují i dobré závěsy, polštáře nebo přehozy. Orientální nebo zámecký: Vzory na tapetách, dlaždicích a textilu budou v šedé vypadat nádherně, a přesto nenápadně.

Šedý vzor na tapetě nebo dlaždicích

Taky jste už několikrát v časopisech obdivovali vzorované tapety, ale nemáte dost odvahy? I tady vám šedá pomůže. Vyberte si tapetu, která kombinuje bílou se světlým odstínem šedé. Vzor může být klidně složitý a opulentní, toto barevné provedení jeho křiklavost ztlumí do příjemné tiché hudby. Další výhoda? Jen tak se neokouká.
ab
ab
ab
ab
ab