Kategorie

Bambus je opomíjený přírodní materiál

Bambusu je přes tisíc odrůd a kromě Evropy a Antarktidy se vyskytuje na celé planetě. Zejména ve východních zemích populární rostlinu využívají skutečně všude od stavebnictví až po lékařství. Je to díky jeho univerzálním a jedinečným vlastnostem.
 
 
Oproti jiným rostlinám má bambus obrovskou výhodu, jelikož je nejrychleji rostoucí rostlinou. Některé druhy bambusu vyrostou denně o desítky centimetrů! Nejvíce bambusu roste v Indii, v Číně, v Thajsku, v Barmě, Indonésii a v Bangladéši.

Má smysl využívat bambus?

Více než polovina obyvatel modré planety využívá denně nějaký produkt z bambusu. Mnoho národů je na této rostlině doslova závislých. Evropanům jsou nejznámější bambusové rohože, které jsou ovšem často zaměňovány s ratanovými výrobky. V Asii patří bambus mezi základní stavební materiály. A to hlavně díky své struktuře, která mu propůjčuje jedinečné vlastnosti.
 
Zdřevnatělá vlákna bambusu obsahují kromě celulózy a ligninu až pět procent kyseliny křemičité. Ta dřevu zaručuje velkou tvrdost, která se blíží pevností oceli. (Některé druhy bambusu jsou užívány jako nože či mačety a v dřívějších dobách sloužily jako hroty šípů či kopí a oštěpů).
 
 
Ve stavebnictví bambus neslouží jen jako konstrukční prvek venkovských domků, některé stavby jsou od podlahy až po střechu celé postaveny z bambusu, jenž je díky svým vlastnostem využíván i při stavbě moderních budov.
 
Materiál se často využívá místo oceli jako armatura do betonu. Místo americko-evropského železobetonu na východě používají „bambusobeton“. Bambusová lešení si svou pevností a stabilitou nezadají s těmi ocelovými, navíc jsou lehčí a díky tomu jsou využívána i při stavbě mnohaposchoďových domů. Bambus ovšem neslouží jen při stavbě domů, ale také při stavbě mostů a dalších staveb.
 

Bambusový nábytek

Z bambusu se vyrábí široké spektrum nábytku. Křesla, houpací křesla, židle, stoly, stolky, police, postele a skříně. Ze štípaného bambusu se zhotovují výplně do paravánů, stínítka k lampám, rolety do oken, žaluzie a rohože na obložení stěn. Využívají se také bambusové listy. Z nich se zhotovuje například prostírání, různé koše a také stolky na květiny.
 
Jelikož je bambus výtvorem přírody, tak je každý kus nábytku z něho vyrobený opravdovým originálem. Každé křeslo či postel vzniká náročnou řemeslnou výrobou v Indonésii, kde se práci s bambusem zabývají už po staletí. Bambusový nábytek je stabilní a skoro nezničitelný.
 
Celá bambusová konstrukce je nalakovaná nezávadným bezbarvým lakem, který tak dotváří odolný povrch. Z Indonésie se k nám většinou doveze dokonale zhotovená bambusová kostra nábytku, která se prodává samostatně v originálním provedení. Zákazník se ji může rozhodnout doplnit o čalounění.
 
 
Bambusový nábytek lze využít v kterékoli části bytu, případně i na zahradě. Ideální je i do vlhkého prostředí, protože to bambusu neškodí. Vhodný je i do zimních zahrad, k bazénům, do koupelen či kuchyní. Nábytek nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Stačí jej pouze otřít.
 
V posledních letech se dokonce i u nás stává hitem pěstování bambusu. Bambus je ale rostlina mnoha specifických druhů s různými nároky. Předně, než si vážný zájemce zakoupí první rostlinu bambusu, měl by se seznámit s existujícími druhy bambusů vhodných pro podmínky, ve kterých rostlinu hodlá pěstovat, zjistit požadavky a nároky konkrétního druhu na přírodní stanoviště, především zda rostlina vyžaduje plné slunce nebo stín a zda ji není třeba zvlášť chránit před zimními větry. Pochopitelně je třeba znát i habitus dospělé rostliny, její předpokládanou výšku, a zda roste v trsech či je to druh odnožující, a zda roste řídce nebo hustě.
ab
ab
ab
ab
ab