Kategorie

Balkóny a okna plná vůní

Toužíte-li po oknech či balkónech ozdobených rozkvetlými květinami, máte nejvyšší čas začít s výzdobou. Poradíme vám, jaké květiny vybrat a jak se o ně starat, aby vám na oknech vydržely co nejdéle.
Jaro nečeká, proto je nejvyšší čas nakoupit truhlíky, sazenice a zeminu. Začněme tedy u druhů, které jsou v zahradnických centrech k dostání.

Verbena Temari blue je oblíbenou balkónovkou, která kvete po celé léto

Verbeny v různých barvách

Rozmanitou paletou barev hýří verbeny s karmínově růžovými, červenými či fialovými květy, které nejlépe vyniknou v samozavlažovacích truhlících, kde se formují do dlouhých a bohatých kaskád (Verbena x hybrida Kleopatra). Verbeny se odvděčí za pravidelnou zálivku a přihnojení, jsou totiž citlivé na přeschnutí, porost pak řídne a zcela usychá. Jen tak se odmění bohatým květenstvím, které můžeme podpořit tím, že využijeme jedné příznivé vlastnosti verben. Přiháčkováním celé délky stonku k substrátu verbena zakoření a dříve vyplní prostor v truhlíku.
Horký tipPro závěsné nádoby a truhlíky je vyhledávanou balkónovkou verbena kvetoucí po celé léto. Stálým hitem je modrofialová odrůda Temari Patio Red a surfinie Surfinia Blue. Kombinací obou rostlin lze dosáhnout zajímavých barevných efektů.

Pelargónie – jedině nové sazenice

V poslední době jsou velmi oblíbené kromě tradičních páskatých i pelargónie převislé. Do jednoho truhlíku stačí tři až čtyři rostliny. Nespoléhejte na to, že loňské sazenice pokvetou stejně bohatě. Mladé sazenice jsou vitálnější, proto nelitujte peněz a kupte si nové. Dávejte pozor, aby nebyly napadeny chorobou, kterou poznáte na spodu listů. Jestliže objevíte hnědé skvrny, které způsobuje nedostatek světla, nerovnoměrná zálivka a vysoká vlhkost, obraťte se raději jinam. Takové pelargónie špatně kvetou. Jinak pelargónie pilně přihnojujte a truhlík umístěte na slunnou stranu a hlavně tam, kam déšť nemůže, aby nepršelo na listy.
Balkónovým rostlinám dopřejte Jednou týdně zkontrolujte hladinu vody v samozavlažovacích truhlících a doplňte ji podle vodoznaku. Při déletrvajících vedrech počítejte s vyšším odparem. Jednou za čtrnáct dní rostlinám dopřejte hnojivo pro balkónové květiny. Pravidelně dohlédněte na odstranění zvadlých květů, podpoříte tím násadu dalších poupat. Květinám vždy prospěje, umístíte-li je na radu odborníka tam, kam patří. Od surfinií nasázených ve stínu neočekávejte přebohaté květenství a naopak, stínomilným netýkavkám plné slunce nesvědčí.

Surfínie do nižších pater

Také surfinie jsou stále oblíbenější pro své křehké něžné květy, které se pěstují jako petúnie, mají však schopnost více se rozrůst a vytvořit tak bohaté převisy. Surfinie a petúnie ve vyšších patrech panelových domů trpí slunečním úpalem a nápory větru. Obě mají rády rovnoměrnou zálivku a stálý přísun živin. Petunkám prospěje zaštípnutí kvůli rozvětvení a podpoře násady květů. Pozor, nesmí přeschnout, ale ani přelití jim nesvědčí.

Surfinie mají rády nižší patra, sluneční žár jim nesvědčí

Tyroly v paneláku

Kdo je zklamán, že právě na jeho balkóně surfinie „nepůjdou“, může si truhlíky osázet tyrolskými karafiáty. Vonné, něžně růžové až masově červené květy mají často nasazena poupata již na sazenicích a kvetou až do zámrazu. Dobře snáší plné slunce, ale severní strana jim nesvědčí. Opravdu bohatý souvislý porost získáte, koupíte-li si Bidens ferulifolium, který zlatožlutými hvězdičkami drobných kvítků brzy zcela zaplní truhlík. Kvete od jara do podzimu, rozrůstá se všemi směry a opět, jako verbena, koření po celé délce stonku.

Balkóny plné rozkvetlých květin jsou snem nejednoho z nás

Netýkavka v samozavlažovacích truhlíkách

Pro nižší kompaktní výsadbu je vhodná „netýkavka“ („pilná Lízinka“) čili balzamina. Má však jednu vadu – při nedostatečné zálivce uvadá, při silné jí zahnívají kořeny, proto je ideálním kandidátem do samozavlažovacích truhlíků. Jinak je nenáročná a spolehlivě kvete celé léto od bílé, růžové, červené, oranžové, až po fialovou či kombinovanou červenobílou.

Begónie do severních oken

Trochu zvláštním zástupcem balkónových květin je begónie. Jde o hlíznatou letničku, která jako jedna z mála prospívá na severní straně v polostínu, chráněné před větrem a prudkým deštěm. Narašené hlízy se sázejí ven až když pomine nebezpečí mrazů, do směsi rašeliny, písku a kompostu. Vybírat můžete podle výšky, barvy i tvaru květů. Bílá, červená, oranžová a žlutá jsou základní barvy, ale nejsou výjimkou ani dvoubarevné. Katalogy nabízejí drobné mnohokvěté, velkokvěté, vícekvěté, kaskádové, třepenité, a dokonce non-stop, které kvetou zcela nepřetržitě. Jak je ze stručného výčtu možností zřejmé, nebojte se vyzkoušet jiný druh než jste zvyklí. Zkuste begónie místo balzamín a možná, že příště vysázíte zase něco jiného. A v tom je ten půvab. Kdo zvládne výsadbu sám, bude na své dílo patřičně pyšný a ti ostatní mohou výzdobu svého domu svěřit bez obav zahradnickým odborníkům. Zásady pěstování převislých muškátů Koupené sazenice sázejte do truhlíků do směsi půl kompostu a půl zahradnického substrátu typu B, pak nemusíte přidávat další hnojivo. Druhý způsob je rychlejší a pohodlnější: sázet rovnou do substrátu určeného pro pěstování pelargónii nebo do směsi pro balkónové květiny. Na dno květináče (truhlíku) se doporučuje dát drenáž (drť), protože muškáty nesnášejí přemokření. Po zakořenění sazenic (asi tak za dva týdny) přihnojte Kristalonem a jednou za čtrnáct dní výživu doplňte.
ab
ab
ab
ab
ab