Kategorie

Ať žije ekokůže!

Je to dávno známá prodejní taktika: pojmenovat něco hezčím slovem, aby to působilo moderně, lákavě a luxusně. Nemáte na koženou sedačku? Pořiďte si veganskou!

Umělá nápodoba kůže není automaticky špatná věc. Má ale dvě zásadní nepříjemné vlastnosti: Za prvé se k nám bohužel často dostává prostřednictvím ošklivého nábytku, a za druhé inspiruje prodejce k tomu, aby si vymýšleli ta nejpodivnější synonyma pro slovo "koženka".

Kůže pro vegany

Pokud vám záleží na zvířatech do té míry, že jste se dali na veganství, neměli byste se spokojit s označením "veganská kůže". Prodejci takhle rádi popisují jakékoli křeslo potažené koženkou, bez ohledu na to, jestli se pro jeho výrobu nepoužívá jiný materiál získávaný ze zvířat. A už vůbec to nemusí znamenat, že by byla výroba šetrná k životnímu prostředí nebo že se k ní nevyužívalo například dětské práce. Termín "veganská" tady funguje vlastně jenom jako módní klíčové slovo.

Kůže pro ekology

Podobný problém je s pojmenováním "eko kůže". Výrobci vám často budou tvrdit, že mezi eko kůží a koženkou je rozdíl, ale pravda je taková, že na trhu se výraz "eko" používá opravdu pro leccos. Nejde ani o záruku kvality, ani ekologičnosti. Vždycky se radši zajímejte o to, jak svoje produkty vyrábí konkrétní značka.

Kůže pro techniky

Největší zmatek asi panuje kolem termínu "technická kůže". Někdy se totiž používá i pro skutečnou useň určenou k průmyslovým účelům. Obecně se ale dá říct, že pokud tato slova uvidíte v popisu sedací soupravy, s největší pravděpodobností půjde jednoduše o syntetiku. Slovo "technická" je v takovém případě znovu jenom marketing, tentokrát zaměřený na ty,

ab
ab
ab
ab
ab