Kategorie

Architektonický mezník: vila Tugendhat

Znáte slavný architektonický mezník?
Málokdo by neznal slavnou vilu Tugendhat od německého architekta Mudwiga Miese van der Rohe, nalézající se v Brně a postavenou mezi lety 1929 a 1930.

Její význam a krása nevycházejí ani tolik ze současnosti, jako z její historie a původu – tedy původu stavby funkcionalistické, západní a vzniklé jako první krok vstříc moderní architektuře.

V průběhu let prošla vila Tugendhat nemálo katastrofami, které vedly k jejímu poničení, stejně jako její následná velmi necitlivá rekonstrukce. V současné době je pak snaha o návrat k jejímu původnímu vzhledu.

Jak lze na fotografii poměrně dobře vidět, jedná se o rozsáhlé a propojené obývací prostory zařízené takřka minimalisticky, což člověku dává jasnou představu o nadčasovosti vily.

Nejen interiér se pak zasloužil (a stále zasluhuje) o obdiv, ale i propojení vily se zahradním exteriérem bylo něčím výjimečným.

Jedná se o skutečně jedinečnou stavbu, jejíž doménou je především její nadčasovost, ale i unikátnost, vzhledem ke skutečnosti, že mnoho staveb od již zmíněného architekta byly na našem území zbourány.

Fotogalerie

ab
ab
ab
ab
ab