Kategorie

Apartmán na horách může vydělat více než byt v Praze

Apartmán na horách může vydělat více než byt v Praze
Ve vlastních bytech bydlí podle statistických údajů více než polovina českých rodin. Současně se však rozmáhá také trend tzv. druhého bydlení, kdy majitelé tyto byty, vyrůstající obvykle v rekreačních oblastech, např v Krkonoších nebo na Šumavě, využívají pouze v sezónách a o víkendech. Takové bydlení se může stát nejen místem rodinného odpočinku, ale také výhodnou investicí.
 
Podle  údajů agentury Golding Travel, která pomáhá hledat rekreanty například pro projekt Apartmány Čertovka v krkonošském centru Harrachov, může  apartmán v Krkonoších vydělat svému majiteli až stopadesáttisíc korun ročně. Odhaduji, že přibližně třetina kupujícíchnemovitost nabízí k intenzivnějšímu pronájmu v době, kdy ji sama nevyužívá,“ říká ing. Jaroslav Vondřička, ředitel developerské společnosti V INVEST CZ a. s., která má za sebou několik projektů z oblasti tzv. druhého bydlení.
 Apartmány Čertovka
 
Apartmány zakoupené jako investice jsou ročně vytíženy z 50 – 70 %. Průměrná ziskovost se tak dle typu a velikosti apartmánu pohybuje mezi 90 až 150 tisíci korunami ročně. A to je více, než kolik při 100% obsazenosti může vydělat plochou i cenou srovnatelný byt v Praze – už kvůli vyšším pořizovacím cenám i režii v metropoli.
Jako u každé nemovitosti i tady se však doba návratnosti nepohybuje ve zrovna krátkém časovém úseku, přepokládaná návratnost je  tak deset až 12 let.
 
  Horské apartmány - Deštné v Orl. horách
 
Podstatný je taky samotný záměr majitele. Výhodou krátkodobých pronájmů apartmánů zůstává, že majitel může dát svou jednotku ke komerčnímu využití jen v době, kdy ji sám neobývá. Pokud kupuje apartmán již přímo za účelem dalšího pronájmu, měl by pečlivě zvážit a zvolit  vhodné zařízení. „Klientela je rok od roku náročnější a je důležité přebrat od majitelů byt, o kterém víme, že bude o něj velký zájem a hosté se budou do něho chtít v budoucnosti vrátit,“ vysvětluje Martina Garová.
ab
ab
ab
ab
ab