Kategorie

Aku sekačky a další akumulátorová zahradní technika

Zahrada a starost o ni jsou pro někoho radost, pro jiného povinnost. V obou případech vám život ulehčí správné nářadí. Podívejte se, jak vypadá moderní akumulátorová zahradní technika.
Při sekání zahrady elektrickou sekačkou je největším problémem kabel, a to nejen z hlediska manipulace. Často přijde i k úhoně, přeseknout ho není nic těžkého. Tyto problémy eliminují nové aku sekačky, které mohou podle typu a výbavy po určitou dobu sekat bez kabelu. Při výběru je třeba brát v úvahu typ akumulátoru – nejvhodnější je Li-Ion, důležitá je také rychlost nabíjení a snadnost ovládání.

Moderní sekačka – lehká a výkonná

Posekat zahradu bez starosti o překážející kabel můžete například s plně automatickou akumulátorovou sekačkou Automower firmy Husqvarna. Její činnost lze také naprogramovat na určitou dobu, sama najde místa, která je třeba posekat, sleduje stav baterií, podle potřeby se sama dojede dobít. K její činnosti je ovšem nutné v zahradě umístit dobíjecí stanici, ohraničující smyčku pro vyhrazení plochy k sekání a vodič do dobíjecí stanice. Akumulátorové sekačky Bosch Rotak 37 LI jsou vybaveny řízením energetické úspornosti pro delší provozní dobu na jedno nabití. Jsou také vybaveny bočním hřebenem na trávu pro sekání blízko okrajů. K dočišťování trávníku kolem obrubníků a plotů, případně pro sekání špatně přístupných míst, je ideální lehká strunová sekačka. Měla by být snadno ovladatelná a pohodlná do ruky. Lze volit i modely s teleskopickou rukojetí a výkyvnou hlavou, která se dostane i do těch nejnepřístupnějších míst, případně polohovatelnou rukojeť pro bezpečnější držení. Kabelové i akumulátorové strunové sekačky jsou sice celkem lehké, pro vyšší komfort je však možné k některým typům přidat podpůrná kolečka.

Plotostřih v elektrickém provedení

Živé ploty a okrasné keře potřebují pravidelný střih a údržbu, speciálně pro tento účel lze vybrat z široké nabídky plotostřihů. Klasikou jsou mechanické, stále větší oblibu však získávají elektrické. Automatická sekačka Automower je určena k sekání ve dne i v noci, na jedno nabití vydrží sekat 40 až 60 minut. Zvládne udržovat 1800 m2 plochy. Co do vybavení a funkcí jsou plotostřihy nejnovějších typů plné novinek. Od svých starších kolegů se liší jednodušším dvouručním spínáním, ergonomií držadel, některé modely mají otočnou hlavu, díky níž je možné nastavit nožovou lištu do pěti poloh, a jsou vhodné pro praváky i leváky. Elektrické plotové nůžky jsou dnes díky konstrukci výkonnější než dříve, ale určitou nevýhodou je nebezpečí přestřižení kabelu. Pohodlnější alternativou mohou být akumulátorové plotostřihy. Díky Li-Ion akumulátorům se výrazně zvýšil výkon, na jedno nabití vydrží pracovat až tři čtvrtě hodiny. Elektrický plotostřih Al-Ko HT 550 Safety Cut je ideální pro údržbu a zmlazovací střih starých porostů. Je opatřen opláštěným kabelem proti přestřižení. Pro konečnou úpravu trávníku či výhonků živého plotu pak lze vybrat z různých typů nůžek na keře. Protože jde o jemnou práci, je nutné, aby byly malé a lehké. Tento požadavek splňují nové akumulátorové nůžky s hmotností okolo jednoho kilogramu, výkonnou baterií a silnými noži pro jemnou práci. Lze volit také speciální nůžky na tvarování ozdobných keřů. Při zakoupení modelu s výměnnými noži je možné nejen tvarování keřů, prostřih výhonků a podobně, je možné s nimi zastřihovat i rostliny menšího vzrůstu a zastřihávat okraje trávníku.

Nezbytné nůžky „k ruce“

Nepostradatelným zahradním nářadím jsou bezesporu zahradní nůžky na stříhání větviček a jednotlivých rostlin, bez nichž nelze vyjít ani k záhonku před domem. U nich platí více než jinde, že kvalita = menší námaha. Akumulátorové zahradnické nůžky firmy Bosch Ciso zvládnou díky lepšímu spínacímu systému i jeden řez za vteřinu. Oceňovanou novinkou jsou proto akumulátorové zahradní nůžky, například model Ciso od firmy Bosch. Jsou vybaveny Li-Ion baterií, mají proto dlouhou výdrž a výkon vystačí na snadné stříhání větví až 14 milimetrů silných. Baterie se samovolně nevybíjejí, nemají paměťový efekt, mohou tedy být neustále po ruce.

Zahradní vysavač je pomocníkem nejen napodzim

Zahradní vysavače slouží především k rychlému odklízení podzimního listí pod stromy a keři, ovšem celoročně je možné vysávat i drobný zahradní odpad na terasách, chodnících, lemech okolo zdí a dalších místech u domu. Existuje mnoho druhů, výhodné je pořídit model s výkonnou drtící turbínou, která odpad rozmělní, a se záchytnou předkomorou, kde zůstane hrubý odpad – šišky, kousky větví, ale třeba i drobní živočichové, a po práci je možné je vysypat a roztřídit. Praktické jsou vysavače s podpůrným kolečkem pro snazší manipulaci. Foto: Archiv firem AL-KO, Bosch, Husqvarna
ab
ab
ab
ab
ab