Věnec jako světlo
Mezi lidmi se traduje, že adventní věnec vznikl zcela náhodou. V osmnáctém století prý jeden bohatý kupec daroval do sirotčince obyčejné kolo od vozu, aby pro děti sloužilo jako lustr na svíčky. V době adventu jej ale děti nazdobily a hezká dekorace, která tak vznikla, se brzy začala šířit i v měšťanských kruzích. Možná právě proto se věnec kdysi nepokládal na stůl, ale věšel se na zeď, vysoko pod strop. Lidé také věnec často před vyvěšením nechávali posvětit v kostele, aby jim přinesl zdraví a hojnost v dalším roce. Dnešní funkce věnce je samozřejmě pouze dekorační, přičemž se jeho podoba často velmi vzdaluje té původní. Proto můžeme v obchodech narazit i na trochu pouťovější typy "zpívajících" nebo "tančících" věnců.
Který věnec je nejlepší?
Základem každého věnce je slaměný nebo umělý korpus, který se pak dále zdobí podle vlastní fantazie. Je třeba podotknout, že módní trendy se u adventních věnců příliš nemění. V žebříčku oblíbenosti stále vedou především sušené plody (pomeranče, citrony a grepy), kousky celé skořice a badyánu. Jako základ pak nejlépe slouží větvičky chvojí nebo drobných jehličnanů. Pokud chce někdo přece jen na vánočním stole vidět nějakou tu změnu, může upustit od klasické podoby adventního věnce, a vytvořit si jiný způsob umístění svíček. Dnes již není neobvyklá ani vánoční štola se svíčkami nebo jen nazdobený podlouhlý svícen.
Proč právě svíčky?
Svíčky na adventním věnci zapalují i nevěřící. Svíce mají totiž za úkol osvětlovat správnou cestu, po níž se člověk dává, a půvabně třpytivé ozdoby se už předem radují z příchodu nového života. Dny se krátí, tmy přibývá. Postupné rozžíhání svící na adventním věnci symbolizuje, že příchod Krista do života znamená přemnožení temnoty a nárůst světla, které osvěcuje každého člověka. Dnes se na něj místo 24 svíček pro každý adventní den připevňují 4 veliké svíce pro každý adventní týden, přičemž adventní čas začíná čtvrtou nedělí před Vánocemi. Každou neděli se zapaluje o svíci více – Slunce narůstá a světla tím přibývá. Svíce na věnci jsou totiž symbolem také symbolem slunovratu, jehož oslavy jsou pravým původem křesťanských Vánoc.